آسپارتام

آسپارتام

آنالیز محصول

آسپارتام یک شیرین کننده مصنوعی است که حاوی کالری بسیار کمی است و می توان به جای قند از آن استفاده کرد. این افزودنی غذایی ترکیبی از دو اسید آمینه است : آسپارتیک اسید و فنیل آلانین. افرادی که رژیم می گیرند، اغلب از آسپارتام برای کاهش کالری غذای خود و کاهش وزن استفاده می کنند.

از طرفی آسپارتام معمولاً به عنوان شیرین کننده در غذاها و نوشیدنی های آماده و در دستور العمل هایی که نیاز به حرارت زیاد ندارند (از آنجا که گرما آسپارتام را تجزیه می کند) استفاده می شود. همچنین می تواند به عنوان طعم دهنده در برخی از داروها یافت شود.

همانطور که گفته شد، آسپارتام یک شیرین کننده به شدت بالا است که برای استفاده در بیش از 90 کشور جهان و در بیش از 6000 محصول تأیید شده است. آسپارتام در دوزهای حداکثر 4000 میلی گرم در کیلوگرم وزن بدن غیر سمی است و سرطان زا نیست.

آسپارتام به طور کامل در دستگاه گوارش به اسیدهای آمینه تشکیل دهنده آن ، آسپارتات، فنیل آلانین و متانول هیدرولیز می شود.

آسپارتام یکی از پیچیده ترین مواد غذایی آزمایش شده است. بررسی های بیش از 100 نهاد نظارتی دولتی نشان داد که این ماده برای مصرف در سطوح فعلی بی خطر است. چندین بررسی از کارآزمایی های بالینی نشان داد که استفاده از آسپارتام به جای قند، باعث کاهش کالری و وزن بدن در بزرگسالان و کودکان می شود.

 

کاربردهای متداول آسپارتام

  • در محصولات غذایی

آسپارتام به عنوان یک شیرین کننده مصنوعی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تأیید شده است. وقتی این شیرین کننده را به غذا یا نوشیدنی خود اضافه می کنید، مقداری کالری تأمین می کند، اما سعی کنید از آن در حجم بسیار کمتری از شکر استفاده کنید، زیرا 200 برابر شیرین تر از شکر است.

آسپارتام با چندین نام مختلف از جمله NutraSweet و Equal به بازار عرضه و به فروش می رسد. شما ممکن است این نام های تجاری را بر روی بسته های رنگارنگی که در کنار شکر روی میز خود در یک رستوران مشاهده می کنید مشاهده کنید. آسپارتام همچنین در بسیاری از غذاهای بسته بندی شده استفاده می شود.

نمونه هایی از غذاهایی که ممکن است از طریق آسپارتام شیرین شوند عبارتند از :

  • نوشابه های رژیمی
  • نوشابه های پودری
  • آدامس
  • مخلوط پودینگ خشک یا ژله
  • غلات صبحانه
  • برخی از محصولات لبنی
  • مخلوط دسر خشک شده
  • دسرهای یخ زده

به طور کلی از آسپارتام در غذاهای پخته استفاده نمی شود، زیرا وقتی گرم می شود، شیرینی خود را از دست می دهد. برای بررسی اینکه آیا غذای شما حاوی آسپارتام است، می توانید لیست مواد تشکیل دهنده را بررسی کنید. برخی از تولید کنندگان مواد غذایی نیز این عبارت “Phenylketonurics: حاوی فنیل آلانین” را روی بسته درج می کنند.

 

  • در صنایع دارویی

در محصولات دارویی، آسپارتام اغلب به عنوان جایگزین قند در قرص های جویدنی و مایعات بدون قند استفاده می شود.

از طرفی آسپارتام و سایر عوامل شیرین کننده اغلب به اشکال دارویی مختلف اضافه می شوند تا طعم تلخ دارو را تا حدی مخفی کرده و به طور کلی طعم آن را بهبود بخشند.

 

آیا آسپارتام بی خطر است؟

اگرچه این شیرین کننده مصنوعی مورد انتقاد برخی از سازمانهای غذایی طبیعی قرار گرفته است ، اما نهادهای دولتی و سازمانهای بزرگ بهداشتی همچنان از ایمنی آسپارتام دفاع می کنند. البته برخی از افراد هستند که باید از شیرین کننده اجتناب کنند.

اگر بیماری به نام فنیل کتونوری (PKU) دارید، باید از رژیم غذایی خاصی استفاده کنید که آسپارتام را محدود یا به طور کامل حذف می کند. برخی دیگر از افرادی که رژیم می گیرند نیز از مصرف آسپارتام خودداری می کنند، زیرا دچار سردرد یا علائم دیگری می شوند که احساس می کنند ناشی از شیرین کننده است.

ایمنی آسپارتام از زمان کشف مورد مطالعه قرار گرفته و یکی از سخت ترین مواد غذایی است که مورد آزمایش قرار گرفته است. بیش از 100 آژانس تنظیم در کشورهای مربوطه ، از جمله اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) ، آژانس استانداردهای غذایی بریتانیا و آژانس غذایی اروپا ، اداره ایمنی (EFSA) ، اداره های بهداشت کانادا، استرالیا و نیوزلند، آسپارتام را برای مصرف انسان بی خطر دانسته اند.

از سال 2017 ، بررسی کارآزمایی های بالینی نشان داد که استفاده از آسپارتام (یا سایر شیرین کننده های غیر مغذی) به جای قند ، میزان کالری دریافتی و وزن بدن را در بزرگسالان و کودکان کاهش می دهد.

در بررسی های سال 2017 با موضع اثرات متابولیک با مصرف آسپارتام، مشخص شد که این دارو بر قند خون ، انسولین ، کلسترول تام و تری گلیسیرید تأثیری نمی گذارد.

 

 

مجموعه بازرگانی گسترش تجارت صدر پاژ با تجربه بیش از ده سال در زمینه تامین مواد اولیه صنایع غذایی، نسبت به فروش آسپارتام با کیفیت عالی و قیمت بسیار مناسب اقدام نموده است.

جهت خرید آسپارتام و آگاهی از قیمت آسپارتام از طریق صفحه تماس با ما با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید