نام شناسی اسید سوربیک Ascorbic Acid
نام عمومی : ویتامین سی C vitamin
نام شیمیایی : L-ascorbic acid
نام تجاری : اسید اسکوربیک
نام تجاری ایالات متحده : Asorbicap
نام تجاری خارجی : C-Long
مخفف : VIT C
NSC کد : 33832

مشخصات شیمیایی و فیزیکی

اسید اسکوربیک(ویتامینC) یک ویتامین محلول در آب است. به صورت یک کریستال یا پودر سفید یا کمی زرد با طعم کمی اسیدی ایجاد می شود. این محصول ضد کوربوتیک است. با قرار گرفتن در معرض نور ، به تدریج تیره می شود. اسید اسکوربیک در حالت خشک در هوا پایدار است ، اما در محلول به سرعت اکسید می شود. اسید اسکوربیک (ویتامین c) به طور آزاد در آب قابل حل است. به میزان کمی در الکل محلول است. در کلروفرم ، اتر و بنزن محلول نیست. نام شیمیایی اسید اسکوربیک، ال اسید اسکوربیک L-ascorbic است. فرمول تجربی آن C6H806 است و وزن مولکولی آن 176.13 است.

مشخصات شیمیایی و فیزیکی اسید اسکوربیک

تاریخچه

شیوع بیماری اسکوربوت برای اولین بار در جنگهای صلیبی قرن سیزدهم رخ داد و آفت دهانی خاصی در دریانوردان و کاوشگران بود. صد نفر از 160 خدمه واسکودوگاما در سال 1498 ، در اثر بیماری اسکوربوت جان خود را از دست دادند. دریادار سر ریچارد هاوکینز در سال 1593 نوشت: “آنچه را برای درمان این بیماری بسیار مفید دیدم، مصرف پرتقال و لیمو بود”.

این مشاهدات و در ادامه انجام آزمایشات بالینی کنترل شده توسط کاپیتان لیند در 20 مه 1747 که در آن 12 بیمار مبتلا به اسکوربوت جهت انجام روش های درمانی مختلف و تصادفی مورد آزمایش قرار گرفتند ، نتایج تعجب آوری در پی داشت. کلیه نتایج نشان از تاثیر مستقیم پرتقال و لیمو در درمان این بیماری داشت!
با این وجود همچنان در آن زمان آنها هیچ سرنخی از آنچه در این مرکبات وجود داشت نداشتند. سرانجام در دهه 1930 بود که آلبرت سزنت ماده شیمیایی اسید اسکوربیک – که به آن ویتامین C نیز گفته می شود – را کشف کرد که بدن را قادر می ساخت از کربوهیدرات ها ، چربی ها و پروتئین ها به طور موثری استفاده کند. کشف وی یکی از پایه های تغذیه مدرن بود.

اسید اسکوربیک چیست ؟
اسید اسکوربیک یک داروی بدون نسخه است که برای درمان علائم کمبود اسید اسکوربیک (اسکوربوت) و اسیدی شدن ادرار و همچنین به عنوان یک مکمل غذایی استفاده می شود. اسید اسکوربیک ممکن است به تنهایی یا با داروهای دیگر استفاده شود. اسید اسکوربیک متعلق به دسته ای از داروها به نام ویتامین ها و محلول در آب است.

اسید اسکوربیک یک عامل کاهش دهنده و آنتی اکسیدانی قوی است که در مبارزه با عفونت های باکتریایی ، در واکنش های سم زدایی و در تشکیل کلاژن در بافت فیبری ، دندان ها ، استخوان ها ، بافت همبند ، پوست و مویرگ ها فعالیت می کند. اسید اسکوربیک یا ویتامین C در مرکبات و میوه های دیگر و در سبزیجات یافت نمی شود و توسط انسان تولید یا ذخیره نمی شود و باید در رژیم غذایی دریافت شود.
اسید اسکوربیک یک فاکتور مهم اکسیداسیون در سیستم های گیاهی و حیوانی است. بیشتر حیوانات اسید اسکوربیک کافی تولید می کنند. با این حال ، برای آنهایی که آنزیم لازم برای سنتز ندارند ، اسید اسکوربیک یک ویتامین واقعی است. کمبود این اسید در بدن باعث ایجاد بیماری اسکوربوت در انسان می شود که با اختلالات رشد و مشکلات هورمونی همراه خواهد بود.
داده ها حاکی از آن است که مصرف بهینه اسید اسکوربیک باید برای انسانهای بزرگسال 75-90 میلی گرم بوده و در برخی شرایط احتمالاً باید بیشتر باشد.

اسید اسکوربیک قوی ترین تقویت کننده جذب آهن است. ویتامین C مصنوعی جذب آهن را به همان میزان اسید اسکوربیک اصلی موجود در میوه ها ، سبزیجات و آب میوه ها افزایش می دهد.
اسید اریتوربیک ، مشتق اسید اسکوربیک ، به طور گسترده ای به عنوان آنتی اکسیدان در غذاهای فرآوری شده در کشورهای صنعتی استفاده می شود. اگرچه فعالیت ویتامین C کمی دارد ، اما به نظر می رسد که عملکرد تقویت کننده آن در جذب آهن تقریباً دو برابر اسید اسکوربیک باشد.
اسید اسکوربیک ، همچنین به عنوان ویتامین C یا اسید اسکوربیک L شناخته می شود ، یک ترکیب آلی طبیعی که دارای خواص آنتی اکسیدانی است.
اسید اسکوربیک در گیاهان و مواد غذایی از جمله مرکبات ، گوجه فرنگی و سبزیجات سبز یافت می شود. این ماده کاربردهای دیگری در صنعت عکس و در برخی از پروژه های علمی تخصصی دارد. اسید اسکوربیک همچنین در ساخت پلاستیک و تصفیه آب استفاده می شود.

آیا اسید اسکوربیک همان ویتامین C است؟

اسید اسکوربیک یکی از اشکال شناخته شده ویتامین C است. این یک ویتامین محلول در آب است که به سلامت پوست ، مو و استخوان های ما کمک می کند.بیشتر میوه ها و سبزیجات حاوی اسید اسکوربیک هستند و دارای فرم دارویی می باشد.

فواید اسید اسکوربیک

ویتامین C ، یک ماده مغذی ضروری است که به طور عمده در میوه ها و سبزیجات یافت می شود. بدن برای تشکیل و حفظ استخوان ها ، رگ های خونی و پوست به اسید اسکوربیک نیاز دارد. اسید اسکوربیک همچنین باعث بهبودی بریدگی ها ، خراش ها و زخم ها می شود. به مبارزه با عفونت ها کمک می کند. مانع تبدیل تحریک کننده ها در دود ، دود تنباکو و برخی غذاها به مواد سرطانزا می شود. به نظر می رسد خطر ابتلا به فشار خون بالا و بیماری های قلبی را کاهش می دهد. به تنظیم سطح کلسترول کمک می کند. از پیشرفت اسکوربوت جلوگیری می کند. خطر ابتلا به آب مروارید را کاهش می دهد و به جذب آهن کمک می کند.

برخی از مزایای اسید اسکوربیک :

• عملکرد ایمنی را در وضعیت بهینه ای تقویت می کند
• در تولید کلاژن مهم است، ماده ای که باعث تقویت سلامت پوست ، ناخن و مو می شود
• از بافت سالم و تشکیل غضروف پشتیبانی می کند ، این یک مزیت در بهبود زخم و ترمیم آسیب است
• در سم زدایی کبد نقش مهمی را ایفا می کند ، به علاوه خواص آنتی اکسیدانی آن به محافظت در برابر اثرات سمی فلزات سنگین کمک می کند
• به افزایش گلوتاتیون ، آنتی اکسیدان قوی لازم برای حمایت از سم زدایی کبد فاز II کمک می کند

فواید حاصل از تولید کلاژن ، وضعیت آنتی اکسیدانی آن و حمایت ایمنی بدن ، ویتامین C را به عنوان ماده مغذی مهمی برای بیماران جراحی برای حمایت از ترمیم زخم تبدیل می کند
اسید اسکوربیک یک ماده مغذی است که بدن انسان برای عملکرد و سالم ماندن به مقدار کمی نیاز دارد. به عنوان یک آنتی اکسیدان ، اسید اسکوربیک می تواند به جلوگیری از آسیب سلولی ناشی از رادیکال های آزاد کمک کند، مولکول های ناپایداری که می توانند به سلول ها آسیب برسانند.

طبق اعلام انستیتوی ملی سرطان ایالات متحده ، اسید اسکوربیک می تواند به بدن انسان در مبارزه با عفونت های باکتریایی کمک کرده و به تشکیل کلاژن ، پروتئینی مهم در بافت فیبری ، دندان ها ، استخوان ها ، پوست و مویرگ ها کمک کند.
اسید اسکوربیک همچنین برای پیشگیری و درمان اسکوربوت، بیماری که باعث خستگی ، تورم لثه ، درد مفاصل و بهبود ضعیف زخم از کمبود ویتامین C در بدن می شود، نیز مورد استفاده قرار می گیرد. اسید اسکوربیک در گروهی از داروها به نام آنتی اکسیدان ها نیز قرار می گیرد.

موارد استفاده اسید اسکوربیک

  • غذا و نوشیدنی

ویتامین C به طور طبیعی در بسیاری از میوه ها و سبزیجات تازه ، از پرتقال و گریپ فروت گرفته تا کلم بروکلی ، جوانه بروسل و گوجه فرنگی وجود دارد. ویتامین C در برخی از غذاها با گرما ، آب جوش یا فشار هوا کاهش می یابد، به همین دلیل بسیاری از غذاها با اسید اسکوربیک غنی شده اند تا به شما کمک کنند تا محتوای ویتامینی را که ممکن است از این طریق از بین برود ، دوباره جایگزین کنید. اسید اسکوربیک غالباً به آب میوه ها ، غلات ، آب نبات های با طعم میوه ، میوه های خشک ، گوشت های پخته شده و میوه های منجمد جهت غنی سازی یا بهبود طعم مرکبات غنی شده اضافه می شود.
اسید اسکوربیک همچنین به عنوان یک ماده نگهدارنده برای جلوگیری از فساد مواد غذایی مانند نان ، گوشت های پخته شده ، مربا و ژله عمل می کند.

  • محصولات و لوازم آرایشی و مراقبت شخصی

محصولات آرایشی و بهداشتی و سایر محصولات مراقبت های شخصی ممکن است شامل فرم های اسیدی از اسید اسکوربیک ، مانند آسکوربات کلسیم ، آسکوربات منیزیم ، فسفات آسکوربیل منیزیم ، آسکوربات سدیم و اسکوربیل فسفات سدیم باشند که به عنوان آنتی اکسیدان برای کند شدن زمان انقضای محصول نهایی ناشی از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و همچنین برای کنترل PH عمل می کنند.

  • صنعت و تولید

اسید اسکوربیک در طیف وسیعی از کاربردهای صنعتی و تولیدی استفاده می شود ، از جمله به عنوان یک ماده جهت توسعه و نگهدارنده در تولید عکس و در تصفیه آب ، جایی که برای کمک به از بین بردن طعم ید در آب قابل شرب و آب شیرین کن استفاده می شود. دانشمندان همچنین از اسید اسکوربیک در میکروسکوپ فلورسانس ، ابزاری اساسی برای زیست شناسی سلولی استفاده می کنند. در این کاربرد ، اسید اسکوربیک به افزایش فلورسانس کمک می کند و سلول ها را در معرض دید محققان قرار می دهد. در تولید پلاستیک ، اسید اسکوربیک به ایجاد واکنش شیمیایی پلاستیک کمک می کند.

اهداف کلی اسید اسکوربیک چیست؟

قرص های اسید اسکوربیک

اسید اسکوربیک جزو گروهی از داروها به نام آنتی اکسیدان است. این اسید برای کمک به ترمیم زخم ها ، تقویت جذب آهن دریافتی از غذاهای گیاهی و حمایت از سیستم ایمنی بدن مورد نیاز است.

عوارض جانبی اسید اسکوربیک چیست؟

ویتامین C برای اکثر افراد وقتی از راه دهان و در دوزهای توصیه شده مصرف می شود ، به احتمال زیاد ایمن است.
عوارض جانبی رایج اسید اسکوربیک شامل درد خفیف گذرا در محل تزریق عضلانی یا زیر جلدی است.
سایر عوارض جانبی اسید اسکوربیک عبارتند از :
• حالت تهوع
• استفراغ
• سوزش سردل
• گرفتگی معده
• سردرد

آیا تمام ویتامین C ها دارای اسید اسکوربیک است؟

تقریباً تمام مکمل های ویتامین C موجود در بازار از اسید اسکوربیک ساخته می شوند. بسیاری از آب میوه ها و محصولات میوه ای ، حتی بسیاری از نسخه های فروشگاه مواد غذایی سالم و ارگانیک ، همراه با اسید اسکوربیک هستند. اگر محصولی دارای برچسب “ویتامین C بالا” باشد ، معمولا مصرف کنندگان، مقدار بیشتری از آن را خریداری می کنند.

 

امیدواریم در این مقاله با اسید سربیک این ماده مهم و کاربردی آشنا شده باشید. در مقاله های آتی به برخی سوالات مهم و رایجی که در مورد آن وجود دارد، پاسخ خواهیم داد.