اسید لاکتیک

اسید لاکتیک

آنالیز محصول

اسید لاکتیک یک اسید آلی و دارای فرمول مولکولی C3H6O3 یا CH3CH(OH)COOH می باشد. این ماده در حالت جامد سفید بوده و با آب قابل اختلاط است. هنگامی که در حالت محلول است، یک محلول بی رنگ را تشکیل می دهد.

اسید لاکتیک، همچنین به نام α-هیدروکسی پروپیونیک اسید، یا اسید 2-هیدروکسی پروپانوئیک متعلق به خانواده اسیدهای کربوکسیلیک است که در آب گیاهان خاص، در خون و ماهیچه های انسان و حیوانات و همچنین در خاک وجود دارد.

اسید لاکتیک اولین بار در سال 1780 توسط یک شیمیدان سوئدی به نام کارل ویلهلم شیله جدا و از تخمیر ملاس، نشاسته یا آب پنیر در حضور مواد قلیایی مانند آهک یا کربنات کلسیم تولید شد. به صورت محلول های آبی با غلظت های مختلف، معمولاً 22 تا 85 درصد درجه خلوص موجود است.

اسید لاکتیک در مواد غذایی به عنوان یک عامل طعم دهنده و نگهدارنده در پنیر فرآوری شده، سس سالاد، ترشیجات و نوشابه های گازدار واز طرفی به عنوان یک ماده خام یا کاتالیزور در بسیاری از فرآیندهای شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در دباغی چرم و رنگرزی پشم نیز استفاده گسترده ای دارد. اسید لاکتیک خالص، که به ندرت تهیه می شود، یک ماده بی رنگ و کریستالی است که در دمای 18 درجه سانتی گراد (64 درجه فارنهایت) ذوب می شود. به سرعت رطوبت را از جو جذب می کند.

اسید لاکتیک در خون (به شکل نمک های آن به نام لاکتات ها) زمانی که گلیکوژن در ماهیچه تجزیه می شود و می تواند دوباره به گلیکوژن در کبد تبدیل شود، ایجاد می شود. لاکتات ها نیز محصولات تخمیر در باکتری های خاص هستند.

تولید آن هم به شکل سنتز مصنوعی و هم در قالب منابع طبیعی است. به عنوان یک واسطه مصنوعی در بسیاری از صنایع سنتز آلی و در صنایع مختلف بیوشیمیایی استفاده می شود. پایه مزدوج اسید لاکتیک، لاکتات نامیده می شود.

 

کاربرد اسید لاکتیک در صنایع غذایی

 

در صنعت، تخمیر توسط باکتری های اسید لاکتیک انجام می شود که کربوهیدرات های ساده مانند گلوکز، ساکارز یا گالاکتوز را به اسید لاکتیک تبدیل می کنند. این باکتری ها همچنین می توانند در دهان رشد کنند. اسیدی که آنها تولید می کنند، مسئول پوسیدگی دندان است که به عنوان عامل پوسیدگی شناخته می شود. در پزشکی، لاکتات یکی از اجزای اصلی محلول رینگر لاکتاته و محلول هارتمن است. این مایعات داخل وریدی، عموماً در غلظت هایی ایزوتونیک با خون انسان است و لذا معمولاً برای احیای مایعات در هنگام از دست دادن خون به دلیل ضربه، جراحی یا سوختگی استفاده می شود.

 

تاریخچه

شیمیدان سوئدی کارل ویلهلم شیله اولین کسی بود که اسید لاکتیک را در سال 1780 از شیر ترش جدا کرد. این نام بیانگر شکل ترکیبی لاکت است که از کلمه لاتین lac به معنای شیر گرفته شده است. در سال 1808، Jöns Jacob Berzelius کشف کرد که اسید لاکتیک (در واقع ال-لاکتات) در ماهیچه ها نیز در طول فعالیت انسان تولید می شود. ساختار آن توسط Johannes Wislicenus در سال 1873 مشخص گردید

در سال 1856، نقش لاکتوباسیلوس در سنتز اسید لاکتیک توسط لویی پاستور کشف شد. این ماده توسط داروخانه آلمانی Boehringer Ingelheim در سال 1895 مورد استفاده تجاری قرار گرفت.

در سال 2006، تولید جهانی اسید لاکتیک با رشد متوسط سالانه 10 درصد به 275000 تن رسید.

 

موارد استفاده

 

کاربردهای دارویی و آرایشی

اسید لاکتیک در فناوری دارویی برای تولید لاکتات های محلول در آب از مواد فعال و غیر محلول استفاده می شود. این ماده بیشتر در آماده‌سازی‌های محصولات موضعی و لوازم آرایشی برای تنظیم اسیدیته و خواص ضدعفونی‌کننده و کراتولیتیک آن استفاده می‌شود.

 

خوراکی ها

اسید لاکتیک عمدتاً در محصولات شیر ترش مانند کومیس، ماست، کفیر و برخی از پنیرها یافت می شود. کازئین موجود در شیر تخمیر شده، توسط اسید لاکتیک منعقد می شود. اسید لاکتیک همچنین مسئول طعم ترش نان خمیر ترش است.

 

اسید لاکتیک به عنوان نگهدارنده

 

در فهرست اطلاعات تغذیه‌ای، اسید لاکتیک ممکن است تحت عنوان «کربوهیدرات» گنجانده شود، زیرا اغلب شامل هر چیزی غیر از آب، پروتئین، چربی، خاکستر و اتانول می‌شود. اگر چنین باشد، انرژی غذایی محاسبه شده ممکن است از 4 کیلو کالری استاندارد (17 کیلوژول) در هر گرم باشد که مشابه سایر کربوهیدرات ها می باشد.چگالی انرژی اسید لاکتیک، 362 کیلو کالری (1510 کیلوژول) در هر 100 گرم است.

برخی از آبجوها (آبجو ترش) عمدتا حاوی اسید لاکتیک هستند که یکی از آنها لامبیک بلژیکی است که به طور طبیعی توسط گونه های مختلف باکتری تولید می شود. این باکتری ها قندها را به اسید تبدیل می کنند، برخلاف مخمری که شکر را به اتانول تخمیر می کند. پس از خنک شدن مخمر، به باکتری ها اجازه داده می شود تا در تخمیرهای باز، “ریزش” کنند. سپس آبجوسازان از طریق سبک های رایج اطمینان حاصل می کنند که هیچ گونه باکتری اجازه ورود به تخمیر را ندارد.

در حالی که به طور معمول، اسید لاکتیک به مقدار قابل توجهی در میوه ها یافت نمی شود، اما اسید لاکتیک، اسید آلی اولیه در میوه آکیبیا است که 2.12 درصد از آب میوه را تشکیل می دهد.

به عنوان یک افزودنی غذایی،اسید لاکتیک برای استفاده در اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریکا، استرالیا و نیوزیلند تأیید شده و با شماره INS مربوطه یعنی 270 یا با شماره E270 فهرست شده است. اسید لاکتیک به عنوان نگهدارنده مواد غذایی، عامل پخت و عامل طعم دهنده استفاده می شود. ماده‌ای موجود در غذاهای فرآوری‌شده است و به‌عنوان یک ماده ضدعفونی‌کننده در طی فرآوری گوشت استفاده می‌شود. اسید لاکتیک به صورت تجاری از طریق تخمیر کربوهیدرات هایی مانند گلوکز، ساکارز یا لاکتوز یا با سنتز شیمیایی تولید می شود.

 

حذف جوهر کاغذ

جالب است بدانید که درزمان های گذشته از اسید لاکتیک برای کمک به پاک کردن جوهرهای کاغذهای رسمی و گاها جعل اسناد استفاده می شده است که خوب قطعا موضوعی مجرمانه و تخلف محسوب می شده است.

 

محصولات پاک کننده

اسید لاکتیک در برخی از پاک کننده های مایع به عنوان یک عامل رسوب زدایی برای از بین بردن رسوبات آب سخت، مانند کربنات کلسیم و لاکتات کلسیم و همچنین جهت جلوگیری از تشکیل لاکتات استفاده می شود. به دلیل اسیدیته بالا، این گونه رسوبات به سرعت از بین می روند، به خصوص در جاهایی که از آب جوش استفاده می شود، مانند کتری ها. همچنین از اسید لاکتیک در مواد شوینده ی مربوط به ظروف ضد باکتریایی و همچنین صابون های دستی استفاده می شود. امروزه استفاده از اسید لاکتیک محبوبیت زیادی در بین صنایع مختلف دارد.

 

 

مجموعه بازرگانی گسترش تجارت صدر پاژ با تجربه بیش از ده سال در زمینه تامین مواد اولیه صنایع غذایی، نسبت به فروش اسید لاکتیک با کیفیت عالی و قیمت بسیار مناسب اقدام نموده است.

جهت خرید اسید لاکتیک و یا آگاهی از قیمت اسید لاکتیک از طریق صفحه تماس با ما با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید