تفاوت اصلی سدیم CMC و CMC در این است که سدیم CMC یا سدیم کربوکسی متیل سلولز به راحتی در آب سرد و گرم قابل حل است و نگهداری آن آسان است، در حالی که CMC یا کربوکسی متیل سلولز در آب محلول ضعیف است و نگهداری آن دشوار است.

به طور معمول، ما می توانیم کربوکسی متیل سلولز (CMC) را به شکل سدیم CMC، که شکل نمک سدیم CMC است، پیدا کنیم.

این ماده به دلیل حلالیت ضعیف در آب، به نمک سدیم تبدیل می شود. سدیم کربوکسی متیل سلولز دارای انحلال پذیری بالایی در آب است که حفظ آن را آسان می کند.

 

سدیم CMC چیست؟

 

سدیم CMC ، همان سدیم کربوکسی متیل سلولز است. این ماده یک مشتق از CMC است و محصول مهم اترهای سلولزی است و معمولاً از تغییر سلولز طبیعی تشکیل می شود.

به طور معمول، ترکیب CMC حلالیت آب ضعیفی دارد. بنابراین، ما می توانیم آن را به شکل سدیم CMC حفظ کنیم. این ترکیب در آب سرد نیز محلول است و قابلیت پخش شدن دارد.

خواص شیمیایی غیرمعمول سدیم کربوکسی متیل سلولز، خاصیت پراکندگی امولسیون کننده و پراکندگی جامد است. همچنین می توان آن را به عنوان یک مشتق پلیمر طبیعی توصیف کرد.

 

نمونه-کربوکسی-متیل-سلولز

 

کاربردهای مهم سدیم CMC شامل صنایعی مانند صنایع غذایی، صنایع داروسازی، دندانپزشکی، پزشکی و غیره می باشد. این ماده شیمیایی ماکرومولکولی، می تواند آب را جذب کرده و متورم شود.

هنگامی که در آب متورم می شود، می تواند یک محلول شفاف غلیظ تشکیل دهد. علاوه بر این، در pH خنثی است.

به طور معمول، سدیم CMC به صورت پودر فیبری سفید تا کمی مایل به زرد ظاهر می شود. بی بو و بی مزه است. علاوه بر این، غیر سمی است و به دلیل وجود نمک سدیم به راحتی در آب گرم یا سرد حل می شود.

سدیم کربوکسی متیل سلولز در برابر نور و گرما پایدار است، اما ویسکوزیته این ترکیب با افزایش دما کاهش می یابد.

 

CMC چیست؟

 

CMC مخفف کربوکسی متیل سلولز است. به آن صمغ سلولزی نیز می‌گویند. ما می‌توانیم آن را به عنوان یک مشتق سلولز با گروه‌های کربوکسی متیل که به برخی از گروه‌های هیدروکسیل مونومرهای گلوکوپیرانوز در ستون فقرات سلولز متصل هستند، تعریف کنیم.

اغلب، این ترکیب به شکل نمک سدیم مفید است. ما آن را سدیم CMC می نامیم. نام تجاری این ترکیب در بازار Tylose است.

 

سدیم-کربوکسی-متیل-سلولز

 

هنگام آماده سازی ترکیب CMC، می توانیم آن را با واکنش سلولز کاتالیز شده با قلیایی در حضور اسید کلرواستیک سنتز کنیم. در اینجا، گروه های کربوکسیل قطبی حلالیت سلولز و واکنش شیمیایی را نشان می دهند. پس از اتمام این مرحله اول، مخلوط واکنش حاصل معمولاً حاوی حدود 60٪ CMC و 40٪ نمک های سدیم مانند کلرید سدیم و سدیم گلیکولات است.

ما می توانیم این مخلوط محصول را به عنوان CMC صنعتی توصیف کنیم که در تولید مواد شوینده مفید است. پس از آن، برای حذف ترکیبات نمکی و خالص سازی ترکیب CMC، به مرحله تصفیه دیگری نیاز داریم.

این کربوکسی متیل سلولز خالص در صنایع غذایی، صنایع دارویی و تولید خمیر دندان مفید بوده و کاربرد دارد. علاوه بر این، یک محصول نیمه خالص نیز وجود دارد که در کاربردهای کاغذی از جمله بازسازی اسناد آرشیوی مهم است.

کاربردهای زیادی از CMC وجود دارد، از جمله در صنایع غذایی، جایی که دارای شماره E E466 یا E469 (شکل هیدرولیز شده آنزیمی) است که به عنوان یک اصلاح کننده ویسکوزیته و به عنوان ضخیم کننده مفید است.

علاوه بر این، در تثبیت امولسیون در محصولاتی مانند بستنی نیز اهمیت دارد. همچنین، CMC در تولید خمیر دندان، ملین ها، قرص های رژیمی، رنگ های مبتنی بر آب، مواد شوینده، اندازه پارچه، محصولات کاغذی و غیره مفید است.

 

تفاوت بین سدیم CMC و CMC چیست؟

 

CMC مخفف کربوکسی متیل سلولز است. سدیم CMC شکل نمک سدیم ترکیب CMC است. تفاوت اصلی سدیم CMC و CMC در این است که سدیم کربوکسی متیل سلولز به راحتی در آب گرم و سرد قابل حل است. بنابراین، حفظ آن آسان است، در حالی که CMC در آب به خوبی محلول است. بنابراین، حفظ آن مشکل است.

علاوه بر این، CMS در صنایع غذایی، صنایع دارویی، دندانپزشکی، پزشکی و غیره استفاده می شود، در حالی که سدیم CMC در صنایع غذایی، تولید خمیر دندان، ملین ها، قرص های رژیمی، تولید رنگ های مبتنی بر آب، مواد شوینده، صنایع تولید پارچه و کاغذ استفاده می شود.

شکل زیر تفاوت بین CMC سدیم و CMC را به صورت جدولی و خلاصه نمایش می دهد :

 

تفاوت CMC با سدیم CMC

جمع بندی

 

CMC و سدیم CMC ترکیبات مرتبطی هستند. اصطلاح CMC مخفف کربوکسی متیل سلولز است. تفاوت اصلی سدیم CMC و CMC در این است که سدیم CMC به راحتی در آب سرد و گرم قابل حل است و نگهداری آن آسان است، در حالی که CMC در آب، محلول ضعیفی دارد و نگهداری آن به سختی انجام می شود.

 

 

جهت خرید سدیم کربوکسی متیل سلولز و یا آگاهی از قیمت سدیم کربوکسی متیل سلولز از طریق صفحه تماس با ما با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید.

 

مقالات مرتبط :

 

سدیم کربوکسی متیل سلولز

 

سدیم کربوکسی متیل سلولز ؛ پودری کاربردی با قابلیت غلظت بخشی و چسبندگی

 

رایج ترین سوالات پیرامون کربوکسی متیل سلولز سدیم

 

کاربرد کربوکسی متیل سلولز سدیم (CMC) در صنایع غذایی

 

نقش مهم سدیم کربوکسی متیل سلولز در لوازم آرایشی