قبلا اشاره کردیم که مالتودکسترین یعنی هرکدام از کربوهیدراتهای مختلف حاصل از هیدرولیز نسبی نشاسته و آن را می توان از هر ماده غذایی نشاسته ای ، از جمله ذرت ، سیب زمینی ، گندم ، تاپیوکا یا برنج تهیه کرد.

نشاسته و مالتودکسترین

این ماده شاید ارزش غذایی بالایی نداشته باشد، اما هضم کربوهیدرات بسیار آسانی دارد و می تواند به سرعت انرژی تأمین کند. به همین دلیل ، تولیدکنندگان این پودر را به بسیاری از نوشیدنی ها و تنقلات ورزشی اضافه می کنند.

مقاله مرتبط : مالتودکسترین؛ طعم دهنده و مکملی جذاب خصوصا برای ورزشکاران

در ادامه به بیان نکات مهم و پربحث ترین سوالات پیرامون مالتودکسترین خواهیم پرداخت :

مالتودکسترین برای چه مواردی استفاده می شود؟

موارد مصرف غذایی مالتودکسترین برای بهبود احساس دهان هنگام مصرف محصولات غذایی و آشامیدنی استفاده می شود. همچنین در برخی از تنقلات مانند چیپس سیب زمینی و موارد مشابه استفاده می شود. به علاوه از آن در کره بادام زمینی “سبک” برای کاهش چربی در عین حفظ بافت استفاده می شود.

چه زمانی مالتودکسترین برای اولین بار استفاده شد؟

مالتودکسترینها بین سالهای 1967 تا 1973 معرفی شد. تولید متیل سلولز و کربوکسی متیل سلولز در دهه 1940 آغاز شده است.

آیا مالتودکسترین بدتر از شکر است؟

مالتودکسترین دارای شاخص گلایسمیک (GI) بالاتری نسبت به قند رومیزی است. این بدان معناست که مالتودکسترین می تواند باعث افزایش شدید قند خون افراد در مدت کوتاهی پس از خوردن غذاهای حاوی آن شود. افزایش قند خون می تواند برای افراد مبتلا به دیابت یا مقاومت به انسولین خطرناک باشد.

آیا مالتودکسترین همان گلوکز است؟

مالتودکسترینها زنجیره های گلوکز هستند که توسط هیدرولیزاسیون نشاسته تولید می شوند. آنها همچنین به عنوان دکسترین نامیده می شوند و با درجه پلیمریزاسیون (DP) مشخص می شوند که نشان دهنده تعداد متوسط واحدهای گلوکز در هر زنجیره است.

آیا مالتودکسترین التهاب آور است؟

یک مطالعه بسیار مهم جدید توسط Laudisi et al1 نشان می دهد که مصرف مالتودکسترین افزودنی غذایی که در بسیاری از غذاهای فرآوری شده گنجانده شده است ، منجر به التهاب روده می شود. این یافته ها نشان می دهد که این افزودنی غذایی که به طور گسترده استفاده می شود، می تواند یک عامل خطر برای بیماری های التهابی مزمن باشد.

آیا مالتودکسترین همان MSG است؟

خیر ، مالتودکسترین و MSG یکسان نیستند ، با وجود این واقعیت که بدن ما ممکن است آن را به شیوه ای مشابه تجزیه کند. در نتیجه ، اگر به MSG حساس هستید ، احتمالاً به مالتودکسترین نیز حساسیت دارید.

چرا بدنسازان از مالتودکسترین استفاده می کنند؟

مالتودکسترین به عنوان یکی از اجزای اصلی “افزایش وزن” که توسط بدنسازان استفاده می شود ، طعم غلیظ و شیرینی دارد که با محتوای کالری متراکم آن مطابقت دارد. مالتودکسترین با وجود طبقه بندی به عنوان کربوهیدرات پیچیده ، به سرعت جذب روده می شود و می تواند قند خون را سریعتر از گلوکز افزایش دهد.

مالتودکسترین طبیعی است یا مصنوعی؟

پودر مالتودکسترین

مالتودکسترین یک پودر سفید است که از ذرت ، برنج ، نشاسته سیب زمینی یا گندم تهیه می شود. اگرچه از گیاهان می آید ، اما بسیار پردازش می شود.

آیا مالتودکسترین بهتر از گلوکز است؟

مالتودکسترین یکی از کربوهیدراتهای دارای شاخص گلیسمی بالا است. از آنجا که بار قند خون بالایی دارد ، در واقع به عنوان کربوهیدرات اولیه در نوشیدنی های انرژی زا بسیار خوب عمل می کند.

آیا مالتودکسترین برای پوست بی خطر است؟

به گفته سازمان غذا و داروی ایالات متحده ، مالتودکسترین یک افزودنی مستقیم غذایی تأیید شده است که به طور کلی به عنوان بی خطر شناخته شده است. گروه تخصصی بررسی مواد آرایشی و بهداشتی ، گروهی که ایمنی مراقبت از پوست و مواد آرایشی را ارزیابی می کند ، مالتودکسترین را نیز مورد بررسی قرار داده و خطری برای آن گزارش نکرده است.

دکستروز بهتر است یا مالتودکسترین؟

تفاوت بین دکستروز و مالتودکسترین چیست؟ دکستروز از یک قند تشکیل شده است ، در حالی که مالتودکسترین یک پلی ساکارید است. به عبارت دیگر ، دومی شکل پیچیده تری از قند است. اگر بدنبال افزایش سریع انرژی در حین تمرین هستید ، دکستروز در بدن سریعتر به گلوکز تبدیل می شود.

آیا مالتودکسترین یک محصول لبنی است؟

خیر مالتودکسترین فاقد لبنیات است.

آیا مصرف مالتودکسترین بعد از تمرین خوب است؟

مالتودکسترین یک مکمل عالی است که می تواند استقامت شما را بهبود و عملکردتان را در هنگام تمرین افزایش دهد. این چیزی است که باید قبل از تمرین ، درون تمرین و بعد از تمرین جای گیرد! آن را با یک پودر پروتئین ترکیب کنید تا همه چیز را به سطح بالاتری برسانید!

چرا ورزشکاران از مالتودکسترین استفاده می کنند؟

مالتودکسترین رایج ترین ماده در تغذیه ورزشی است ، به ویژه در محصولات مخصوص ورزشکاران استقامتی. مالتودکسترین دارای شاخص گلایسمیک (GI) بالاتری نسبت به قند رومیزی است ، بنابراین باعث افزایش سریع انرژی و به دنبال آن سقوط ناگهانی انرژی می شود.

مالتودکسترین و بدنسازی

مالتودکسترین به عنوان یکی از اجزای اصلی “افزایش وزن” که توسط بدنسازان استفاده می شود، طعم غلیظ و شیرینی دارد که با محتوای کالری متراکم آن مطابقت دارد. مالتودکسترین با وجود طبقه بندی به عنوان کربوهیدرات پیچیده ، به سرعت جذب روده می شود و می تواند قند خون را سریعتر از گلوکز افزایش دهد.

آیا مالتودکسترین در شیر خشک کودک بد است؟

اگرچه مالتودکسترین به طور کلی برای رشد نوزادان بی خطر تلقی می شود ، اما درباره عواقب طولانی مدت جایگزینی لاکتوز با مالتودکسترین برای سلامتی و عملکرد بیولوژیکی در آینده کودک اطلاعات زیادی در دسترس نیست.

مالتودکسترین ارگانیک چیست؟

مالتودکسترین ارگانیک ، یک پودر سفید است و اغلب در غذاهای روزمره ما استفاده می شود ، مانند ماست ، سس و سس سالاد ، چیپس سیب زمینی ، نوشیدنی های ورزشی ، شیک های جایگزین غذا ، میله های تغذیه و محصولات پخته شده. هدف اصلی آن استفاده از ضخیم کننده ، پرکننده یا نگهدارنده در بسیاری از غذاهای فرآوری شده است.

مالتودکسترین چه نوع قندی است؟

مالتودکسترین به عنوان پلی ساکارید طبقه بندی می شود. پلی ساکاریدها نوع خاصی از کربوهیدرات هستند که از خوشه ای از مولکول های قند که همه به هم پیوند خورده اند ، ساخته می شوند. از دید دیگری مالتودکسترین نشاسته ای است که از قندهای متعدد تهیه شده است و می تواند از ذرت ، گندم ، برنج ، سیب زمینی یا حتی تاپیوکا تهیه شود.

آیا مالتودکسترین برای مو مفید است؟

مالتودکسترین این توانایی را دارد که روکش مویی مانند فیلم روی موها ایجاد کند و در نتیجه قطر تارهای مو افزایش یافته و ظاهر موها پرپشت تر و ضخیم تر به نظر می رسد.

آیا مالتودکسترین برای دوچرخه سواری مفید است؟

مالتودکسترین مکمل دوچرخه سواری

برای سواری های طولانی ، کمی پودر مالتودکسترین و الکترولیت در نوشیدنی های شما می تواند در ترکیب با غذای معمولی مانند نان مالت سورین ، میسلی ، و غیره مفید باشد ، اما ضروری نیست و به طرز جادویی سرعت شما را افزایش نمی دهد (با وجود ادعاهای بازاریابی)

آیا Carbo Pro مالتودکسترین است؟

مالتودکسترین فقط گلوکز است. همچنین می توانید آن را از بخش تهیه سوپرمارکت خانگی تهیه کنید. طعم شیرین نوشیدنی های تجاری را ندارد، زیرا نصف قند، فروکتوز ندارد. CarboPro تقریباً مشابه است ، اما با مقداری نمک و پتاسیم.

مالتودکسترین چه عوارضی دارد؟

عوارض جانبی ممکن است شامل واکنش های آلرژیک ، افزایش وزن ، گاز و نفخ باشد. مالتودکسترین همچنین ممکن است باعث بثورات یا سوزش پوست ، آسم ، گرفتگی یا مشکل در تنفس شود. منابع اصلی مالتودکسترین ذرت ، برنج و سیب زمینی خواهند بود ، اما گاهی اوقات تولیدکنندگان ممکن است از گندم استفاده کنند.