کربوکسی متیل سلولز سدیم (CMC) ماده ای حجم دهنده و بدون ضرر بوده که جهت افزایش غلظت در بافت محصولات غذایی استفاده می شود.این ماده پودری شکل جاذب آب بوده و می تواند با تجزیه پذیری خود با محیط زیست سازگار شود.

 پودر-کربوکسی-متیل-سلولز-سدیم

کربوکسی متیل سلولز سدیم تثبیت کننده در بستنی ها و نوشیدنی ها و غذاهای یخ زده بوده و همچنین از این ماده به صورت گسترده ای در صنایع غذایی و افزودنی خوراکی، مواد ضخیم کننده و همچنین صنایع دارویی استفاده می شود. همچنین در صنایع رنگ سازی، سرامیک، تولید کاغذ و موارد مشابه نیز کاربرد دارد.

مقاله مرتبط : سدیم کربوکسی متیل سلولز ؛ پودری کاربردی با قابلیت غلظت بخشی و چسبندگی

 

در ادامه سوالات رایج و پرکاربردی که توسط کاربران مختلف در مورد کربوکسی متیل سلولز سدیم مطرح گردیده را پاسخ خواهیم داد :

 

کربوکسی متیل سلولز سدیم برای چه مواردی استفاده می شود؟

این دارو برای تسکین خشکی و تحریک چشم استفاده می شود. علل شایع خشکی چشم شامل باد ، آفتاب ، گرما، دستگاه های تهویه مطبوع ، استفاده از رایانه، مطالعه و مصرف برخی از داروها است.
سلولز ماده اصلی موجود در دیواره های سلولی گیاه است و به سفت و قوی ماندن گیاه کمک می کند. از سلولز برای تهیه لباس و کاغذ استفاده می شود.

 

منبع کربوکسی متیل سلولز چیست؟

سلولز از طریق باگاس نیشکر از طریق حذف لیگنین و همی سلولز استخراج می شود. سلولز سپس با استفاده از سدیم مونوکلرواست (SMCA) و غلظت های مختلف سدیم هیدروکسید (NaOH) به کربوکسی متیل سلولز (CMCb) تبدیل می گردد.

 

آیا کربوکسی متیل سلولز سدیم برای شما مضر است؟

سلولز گام به طور کلی یک افزودنی غذایی نسبتاً بی خطر محسوب می شود. فاقد ارزش غذایی و مزایای سلامتی کاملی است ، اما می تواند یک افزودنی بسیار مفید برای انواع محصولات باشد.

 

آیا کربوکسی متیل سلولز سدیم، ماده ای طبیعی است؟

کربوکسی متیل سدیم از سلولز طبیعی تحت درمان با اسید کلرواستیک مشتق می شود. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) کربوکسی متیل سلولز سدیم را به طور کلی برای استفاده به عنوان افزودنی غذایی بی خطر (GRAS) طبقه بندی می کند.

 

آیا کربوکسی متیل سلولز سمی است؟

تحقیقات نشان داده که CMC آماده شده در دوزهای مختلف بر روی ساختار سلولی هیچ اثر سمی ندارد و از ایمنی های لازم در استفاده به عنوان افزودنی های غذایی و یک داروی کمکی بهره می برد.

 

آیا سلولز برای بدن مضر است؟

هیچ عارضه جانبی مضری از افزودن آن به غذا یافت نشده و مصرف آن کاملاً ایمن و قانونی است. جف پاتر ، نویسنده کتاب “آشپزی برای تازه کارها” می گوید: “سلولز یک فیبر گیاهی غیرقابل هضم است و ما واقعاً به فیبر گیاهی غیرقابل هضم در غذای خود احتیاج داریم-به همین دلیل است که افراد از دانه های سبوس و پوست سیلیوم استفاده می کنند.”

 

کربوکسی متیل سلولز چگونه ساخته می شود؟

به دلیل حلالیت نامطلوب CMC در آب ، معمولاً برای استفاده بهتر از آن نمک سدیم ایجاد می شود. سدیمCMC یک اتر سلولز محلول در آب است که با اصلاح شیمیایی از سلولز طبیعی مانند روکش پنبه یا خمیر چوب بدست می آید.

 

آیا کربوکسی متیل سلولز (سلولز گام) برای پوست مفید است؟

سلولز گام یک ماده طبیعی گیاهی است که اغلب به عنوان ضخیم کننده استفاده می شود، اما به عنوان یک عامل تشکیل فیلم(m-forming agent) نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده در لوازم آرایشی از نظر مرکز بررسی مواد آرایشی ایالات متحده بی خطر تلقی می شود.

 

آیا متیل سلولز موجود در غذا برای شما مضر است؟

بر اساس اعلام کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده ، متیل سلولز توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده و اتحادیه اروپا به عنوان بی خطر برای مصرف انسان تأیید شده است و هیچ محدودیت خاصی در مورد استفاده ندارد ، زیرا هیچ عوارض جانبی در هنگام مصرف معتدل مشاهده نشده است.

 

چگونه کربوکسی متیل سلولز سدیم می سازید؟

کربوکسی متیل سلولز سدیم در واکنش قلیایی آبی با مونوکلرواستیک اسید در حلال آلی تولید می شود.

 

آیا کربوکسی متیل سلولز خوراکی است؟

کربوکسی متیل سلولز یک پلی ساکارید محلول در آب است که دارای خواص مناسب تجزیه زیستی و خوراکی است و می تواند با هزینه کم و مقیاس بزرگ از منابع مختلف تولید شود. بی بو ، بی مزه و غیر سمی است و pH آن حدود 6 تا 8.5 است.

 

آیا کربوکسی متیل سلولز زیست تخریب پذیر است؟

ساختار شیمیایی CMC کربوکسی متیل سلولز یک پلی ساکارید تجزیه پذیر طبیعی است و می توان پیش بینی کرد که در سیستم های محیطی مانند رودخانه ها و خاک ها به طور کامل تخریب و تجزیه شود. آزمایشات سمیت به دلیل قابلیت تخریب نسبی، CMC هیچ گونه سمیتی نشان نداده است.

 

آیا کربوکسی متیل سلولز در آب محلول است؟

لالیت-کربوکسی-متیل-سلولز-سدیم

کربوکسی متیل سلولز CMC در آب با هر درجه حرارتی محلول است. به دلیل ماهیت رطوبت سنجی بالایی که دارد ، CMC به سرعت هیدراته می شود. هنگامی که پودر CMC به آب وارد می شود ، هیدراتاسیون سریع ممکن است باعث تجمع و تشکیل توده شود.

 

کدام غذاها حاوی سلولز هستند؟

لوبیا سبز بیشترین میزان سلولز و همی سلولز را دارد. سیب زمینی دارای بیشترین میزان لیگنین ؛ و هویج بیشترین میزان پکتین را دارد. از نظر وزن مرطوب ، سیب و هلو تازه ، لوبیا سبز تازه پخته ، هویج کنسرو شده و سیب زمینی کنسرو شده و یخ زده از نظر میزان DF و NDF بیشتر از سایر انواع میوه یا سبزیجات بودند.

 

سلولز در غذا برای چه مواردی استفاده می شود؟

سلولز معمولاً در غذاها و فرمولاسیون نانوایی به عنوان منبع فیبر غذایی یا بهبود بافت آنها استفاده می شود. همچنین از آن به عنوان عامل حجیم کننده در محصولات پخته شده کم کالری و بدون گلوتن استفاده می شود.

 

وقتی سلولز می خورید، چه اتفاقی می افتد؟

سلولز توسط دستگاه گوارش انسان یا باکتری های موجود در آن هضم نمی شود. سلولز بلعیده شده ، از طریق دستگاه گوارش عبور کرده و از طریق مدفوع آزاد می شود. سلولز با تامین فیبرهای مورد نیاز در رژیم غذایی به جلوگیری از یبوست کمک می کند.

 

عوارض سلولز چیست؟

عوارض جانبی احتمالی شامل ناراحتی/سوزش/قرمزی چشم ، ریزش اشک ، حساسیت چشم به نور ، مژه های چسبنده یا تاری موقتی می باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض ، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

 

صمغ سلولزی(سلولز گام) چگونه ساخته می شود؟

منابع صمغ سلولزی (سلولز گام) به صورت پایدار پرورش داده می شوند و با استفاده از شکلی از اسید استیک و نمک پردازش می شوند. اسید استیک یک اسید ملایم است که جزء اصلی سرکه است. پس از مخلوط کردن پنبه یا چوب با اسید استیک و نمک ، مخلوط را فیلتر کرده و خشک می کنید تا یک پودر خوب – صمغ سلولز یا سلولوز گام- ایجاد شود.

 

نمونه های سلولز چیست؟

  • در اینجا چند نمونه از الیاف سلولز آورده شده است:
    پنبه
  • کتانی
  • ریون
  • بامبو
  • شاهدانه
  • جوت
  • رایون

 

کربوکسی متیل سلولز شامل چه غذاهایی است؟

کربوکسی متیل سلولز ، پلیمر محلول در آب آنیونی مشتق از سلولز بومی ، به طور گسترده و فزاینده ای در تولیدات دارویی ، پانسمان زخم ، لوازم آرایشی و همچنین مواد غذایی مانند محصولات شکلاتی ، بستنی ، کیک یخ زده ، ماکارونی فوری، چاشنی ها و غیره استفاده می شود.

 

آیا کربوکسی متیل سلولز ارگانیک است؟

کربوکسی متیل سلولز ، نمک سدیم ، که با نام کارملوز سدیم یا C.M.C نیز شناخته می شود ، متعلق به دسته ترکیبات آلی است که به نام هگزوز شناخته می شوند.

 

چگونه از کربوکسی متیل سلولز سدیم استفاده می کنید؟

کربوکسی متیل سلولز سدیم بسته های یخ قابل استفاده مجدد

CMC را می توان به عنوان عامل لخته شدن ، عامل شلات کننده ، امولسیفایر ، ضخیم کننده ، عامل نگهدارنده آب ، بسته های یخ قابل استفاده مجدد، عامل اندازه گیری و مواد تشکیل دهنده فیلم و غیره استفاده کرد. CMC همچنین به طور گسترده ای در زمینه هایی مانند الکترونیک ، آفت کش ها ، چرم ، پلاستیک ، چاپ ، سرامیک و صنایع شیمیایی کاربرد دارد.

 

تفاوت بین کربوکسی متیل سلولز و سلولز چیست؟

تفاوت بین سلولز و کربوکسی متیل سلولز در این است که سلولز یک کربوهیدرات پیچیده است که تشکیل دهنده اصلی دیواره سلولی در اکثر گیاهان است و در تولید محصولات متعددی مانند کاغذ ، منسوجات ، داروسازی و مواد منفجره مهم است ،در حالی که کربوکسی متیل سلولز (شیمی آلی) محصول واکنش سلولز با اسید کلرواستیک بوده و از آن به عنوان ضخیم کننده و برای تثبیت امولسیون ها استفاده می شود.

 

آیا سلولز برای کاهش وزن مفید است؟

CM3 ، یک سلولز بسیار پیوند خورده به شکل کپسول ، در معده به اندازه چندین برابر حجم اولیه خود گسترش می یابد. ادعا شده است که باعث ایجاد احساس سیری طولانی مدت و تاخیر در تخلیه معده می شود ، بنابراین باعث کاهش وزن می شود.

 

آیا انسان می تواند سلولز را هضم کند؟

در بدن انسان ، سلولز به دلیل فقدان آنزیم های مناسب برای شکستن پیوندهای بتا استال قابل هضم نیست. بدن انسان مکانیسم گوارشی برای شکستن پیوندهای مونوساکارید سلولز را ندارد و این ماده از طریق مدفوع دفع می گردد.

 

حلالیت CMC چیست؟

کربوکسی متیل سلولز (CMC) یک مشتق سلولز آنیونی و محلول در آب است.CMC به دلیل حلالیت بالا و شفافیت محلول های آن، معمولاً در نوشیدنی ها و مخلوط های خشک نوشیدنی ها استفاده می شود تا یک مزه دهانی خوب و غنی ارائه دهد.