زانتان گام

زانتان گام

آنالیز محصول

زانتان گام یک پلی ساکارید است که توسط باکتری Xanthomonas تولید می شود و دارای حلالیت خوب در آب ، زیست سازگاری عالی ، قابلیت ایمنی ذاتی بوده و پلی ساکاریدی با وزن مولکولی بالا دارای زنجیره های پلیمری منشعب است.این ماده کاربردهای صنعتی فراوانی دارد از جمله به عنوان یک افزودنی غذایی

زانتان گام یک عامل ضخیم کننده و تثبیت کننده موثر برای جلوگیری از جدا شدن مواد است. زانتان گام، نام خود را از گونه ای باکتری یعنی Xanthomonas گرفته و می توان آن را از قندهای ساده با استفاده از فرآیند تخمیر تولید کرد.

تولید کنندگان، زانتان گام را با کشیدن باکتری ها از گیاهان مختلف تولید می کنند. محصول نهایی حاوی هیچ گونه باکتری زنده نیست ، بنابراین هیچگونه خطر عفونی شدن زانتان گام وجود ندارد.

 

زانتان گام چه کاربردهایی دارد ؟

 

محصولات غذایی

 

در غذاها ، زانتان گام در سس سالاد و سایر سس ها رایج است. اگرچه امولسیفایر نیست، اما با تثبیت امولسیون، از جدا شدن روغن جلوگیری می کند.  زانتان گام همچنین به تعلیق ذرات جامد مانند ادویه جات کمک می کند.

زانتان گام به ایجاد بافت دلخواه در بسیاری از بستنی ها کمک می کند. خمیر دندان اغلب دارای زانتان گام به عنوان یک ماده اتصال دهنده است تا محصول را یکنواخت و همگون نگه دارد. زانتان گام همچنین به ضخیم شدن جایگزین های تخم مرغ تجاری که از سفیده تخم مرغ تهیه می شوند ، کمک می کند تا چربی و امولسیفایرهای موجود در زرده ها را جایگزین کند.

این ماده برای غلیظ کردن مایعات برای افرادی که دارای اختلال بلع هستند ترجیح داده می شود ، زیرا رنگ یا طعم غذاها یا نوشیدنی ها را در سطوح استفاده معمولی تغییر نمی دهد. در پخت بدون گلوتن ، زانتان گام برای افزودن خاصیت چسبندگی به خمیر استفاده می شود. زانتان گام در طیف وسیعی از محصولات غذایی مانند سس ، محصولات گوشتی و مرغی ، محصولات نانوایی ، شیرینی پزی ، نوشیدنی ها ، محصولات لبنی و غیره استفاده می شود.

زانتان گام می تواند بافت ، قوام ، طعم ، ماندگاری و ظاهر بسیاری از غذاها را بهبود بخشد. همچنین باعث تثبیت غذاها می شود و به برخی غذاها کمک می کند تا درجه حرارت و pH متفاوت را تحمل کنند. علاوه بر این ، از تکه شدن غذا جلوگیری می کند و به آنها اجازه می دهد تا از ظروف خود به آرامی خارج شوند.

اغلب در آشپزی بدون گلوتن مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا می تواند کشش و کرکی گلوتن را به محصولات سنتی پخته شده ارائه دهد.

در زیر برخی از غذاهای رایج حاوی زانتان گام آمده است :

 • سس سالاد
 • محصولات نانوایی
 • آب میوه
 • سوپ
 • بستنی
 • سس
 • شربت
 • محصولات بدون گلوتن
 • غذاهای کم چرب

 

کاربرد در لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی

 

زانتان گام برای تهیه ژل های آبرسان استفاده می شود. همچنین در امولسیون های روغن در آب برای افزایش تجمع قطرات استفاده می شود. زانتان گام به دلیل کاربردهای بالقوه آن در مهندسی بافت(زیرشاخه‌ای از ساختارهای بیومتریالی) ، مورد تحقیقات اولیه قرار گرفته تا کاربرد آن جهت ساخت هیدروژل ها و داربست هایی که در تشکیل بافت سه بعدی وجود دارند، بررسی گردد.

زانتان گام در بسیاری از محصولات مراقبت شخصی و زیبایی یافت می شود. این ماده اجازه می دهد تا این محصولات ضخیم شده، اما باز هم به راحتی از ظروف خود خارج شوند. همچنین اجازه می دهد تا ذرات جامد در مایعات معلق شوند.

در زیر برخی از محصولات رایج حاوی زانتان گام در حوزه مراقبت شخصی آمده است :

 • خمیر دندان
 • کرم ها
 • لوسیون ها
 • شامپو

 

کاربرد در صنعت نفت

 

از زانتان گام در مقدار زیاد برای غلیظ کردن گِل حفاری استفاده می شود. این مایعات، مواد جامد بریده شده توسط بیت حفاری را به سطح منتقل می کنند.

زانتان گام رئولوژی ساده و غیرپیچیده ای را ارائه می دهد. هنگامی که جریان متوقف می شود ، جامدات در مایع سیال حفاری معلق می مانند. استفاده گسترده از حفاری افقی و تقاضا برای مدیریت بهتر جامدات حفاری، باعث استفاده گسترده از آن شده است.

همچنین زانتان گام برای افزایش ویسکوزیته و جلوگیری از شستشو، به بتن ریخته شده در آب اضافه شده است.

 

سایر محصولات صنعتی

 

زانتان گام در بسیاری از محصولات صنعتی به دلیل مقاومت در برابر درجه حرارت و pH مختلف ، چسبیدن به سطوح و غلیظ شدن مایعات (در عین حفظ جریان مناسب) مورد استفاده قرار می گیرد.

محصولات صنعتی رایج حاوی زانتان گام عبارتند از :

 • قارچ کش ها ، علف کش ها و حشره کش ها
 • پاک کننده های کاشی ، دوغاب ، فر و کاسه توالت
 • رنگ ها
 • مایعات مورد استفاده در حفاری نفت
 • چسب هایی مانند چسب کاغذ دیواری

 

میزان مصرف

 

هرچه نسبت زانتان گام به مایع بیشتر شود ، مایع ضخیم تر می شود. یک امولسیون را می توان با 0.1٪ (وزن) تشکیل داد. افزایش مقدار زانتان گام؛ امولسیون ضخیم تر و پایدار تری تا 1٪ زانتان گام می دهد. یک قاشق چای خوری زانتان گام حدود 2.5 گرم وزن دارد و یک فنجان آب((250 میلی لیتر)) را به غلظت 1٪ می رساند.

برای تولید کف معمولاً از زانتان گام 0.8-0.2 درصد استفاده می شود. مقادیر بیشتر باعث ایجاد حباب های بزرگتر و فوم متراکم تر می شود. پودر سفیده تخم مرغ (2.0-0.2 درصد) با زانتان گام 0.4-0.1 درصدی، حباب هایی شبیه حباب های صابون تولید می کند.

 

تاثیر زانتان گام بر سلامتی

 

زانتان تاثیرات فوق العاده ای در حوزه سلامت دارد، اگرچه اوج این اثرگذاری هنگامی است که مکمل های زانتان گام نیز مصرف گردد. کاهش کلسترول، کاهش وزن، خواص آن در مبارزه با سرطان، جایگزینی مناسب با بزاق در افرادی که از خشکی دهان رنج می برند و موارد مشابه برخی از تاثیرات زانتان گام در حوزه سلامتی می باشد.

از طرفی در ارزیابی های صورت گرفته بر روی کارگران در معرض گرد و غبار زانتان گام، شواهدی از ارتباط با علائم یا مشکلات تنفسی یافت نشده است و لذا این محصول در دسته افزودنی های کاملا بی خطر به شمار می آید.

 

حرف پایانی

 

زانتان گام یک افزودنی محبوب برای ضخیم شدن ، تعلیق و تثبیت است. این ماده در بسیاری از غذاها و محصولات یافت می شود و طبق تحقیقات نهادهای معتبر جهانی برای اکثر مردم بی خطر است. حتی اگر در مقادیر بیشتر مصرف شود، فوایدی برای سلامتی خواهد داشت ، اگرچه این میزان مصرف بالا می تواند خطر مشکلات گوارشی را افزایش دهد.

در حالی که بسیاری از مطالعات، ایمنی استفاده از زانتان گام را در قالب مواد غذایی تایید کرده است ، تعدادی از مطالعات صورت گرفته بر روی انسان به استفاده از آن به عنوان مکمل نیز اشاره کرده است. لذا توجه داشته باشید که مصرف زانتان گام در سطوح خیلی بالا صرفا در رژیم غذایی روش استانداردی نیست و احتمالاً باید تاثیرات سلامتی مورد نظر در کنار استفاده از مکمل های آن به دست آید.

در عین حال ، از خوردن غذاهایی که حاوی زانتان گام هستند ، لذت ببرید و احساس امنیت داشته باشید، چرا که مصرف این ماده ارزشمند کاملا بدون خطر و اتفاقا زمینه ساز سلامتی شما می باشد.

 

مجموعه بازرگانی گسترش تجارت صدر پاژ با تجربه بیش از ده سال در زمینه تامین مواد اولیه صنایع غذایی، نسبت به فروش زانتان گام با کیفیت عالی و قیمت بسیار مناسب اقدام نموده است.

جهت خرید زانتان گام و آگاهی از قیمت زانتان گام از طریق صفحه تماس با ما با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید