پیروفسفات سدیم برای چه مواردی استفاده می شود؟

پیروفسفات سدیم یک پودر بی بو، سفید یا جامد دانه ای شکل است. در صنایع غذایی به عنوان افزودنی غذایی، در ترکیبات پاک کننده خانگی و صنعتی به عنوان پاک کننده فلزات و همچنین از دیگر کاربردهای آن در حفاری چاه نفت می باشد.

 

آیا خوردن پیروفسفات سدیم بی خطر است؟

بله، ایمنی آن هنگام استفاده به عنوان یک افزودنی غذایی توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA)، سازمان ایمنی غذای اروپا (EFSA)، کمیته مشترک FAO/WHO در مورد افزودنی‌های غذایی (JECFA) و همچنین سایر سازمان های مرتبط تایید شده است.

 

آیا پیروفسفات سدیم طبیعی است؟

SAPP با خنثی کردن جزئی اسید فسفریک با هیدروکسید سدیم یا کربنات سدیم برای تشکیل مونو سدیم فسفات تولید می شود. کم آبی مونوسدیم فسفات در دمای 250 درجه سانتی گراد باعث تشکیل SAPP می شود. در حال حاضر هیچ روش طبیعی شناخته شده ای برای تولید SAPP وجود ندارد.

 

آیا سدیم اسید پیروفسفات همان سدیم فسفات است؟

دی پیروفسفات سدیم یا اسید پیروفسفات سدیم (SAPP) یک ترکیب معدنی متشکل از کاتیون های سدیم و آنیون پیروفسفات است. دی پیروفسفات سدیم با حرارت دادن سدیم دی هیدروژن فسفات تولید می شود:

2 NaH2PO4 → Na2H2P2O7 + H2O

 

آیا پیروفسفات سدیم یک نگهدارنده مصنوعی است؟

ماتسوموتو در کتاب تخریب شیمیایی پروتئین ها می گوید که این مواد شیمیایی مواد نگهدارنده نیستند، بلکه مواد خمیر کننده هستند که نان را ترد می کنند و در مورد SAPP از رنگ محافظت می کنند.

 

پیروفسفات سدیم به عنوان نگهدارنده

 

پیروفسفات سدیم چگونه در آب حل می شود؟

3 گرم را در حدود 20 میلی لیتر آب حل کنید، در صورت لزوم آن را گرم کنید، 8 میلی لیتر اسید هیدروکلریک 2 نیوتن اضافه کنید و با آب تا 42 میلی لیتر رقیق کنید. برای تهیه محلول نمونه، از 35 میلی لیتر و برای تهیه محلول شاهد از 7 میلی لیتر باقی مانده استفاده کنید.

 

آیا برای پوست شما مضر است؟

در بیشتر محصولات، پیروفسفات سدیم بی خطر است. در طول زمان به اندازه ای که سمی باشد، در بدن شما انباشته نمی شود. از طرفی سطوح پیروفسفات سدیم معمولاً در هر محصولی که شامل آن می باشد، پایین است. همچنین به محافظت در برابر آلودگی و پوسیدگی مواد غذایی و لوازم آرایشی کمک می کند.

 

آیا سدیم اسید پیروفسفات یک نگهدارنده است؟

یک گروه کامل از مواد نگهدارنده به نام فسفات وجود دارد که حاوی برخی از مشتقات معدنی فسفر است. سدیم اسید پیروفسفات بخشی از این گروه می باشد.

 

آیا پیروفسفات سدیم برای سلامتی مضر است؟

مصرف بسیار بالا و بیش از حد استاندارد پیروفسفات سدیم می تواند باعث آسیب جدی کلیه و احتمالاً مرگ شود. در برخی موارد، این آسیب دائمی بوده و برخی از افرادی که کلیه هایشان آسیب دیده است، باید تحت درمان دیالیز قرار گیرد.

 

آیا پیروفسفات سدیم بی خطر است؟

پیروفسفات سدیم توسط FDA ایمن در نظر گرفته می شود، اما برخی افراد، از جمله کسانی که بیماری کلیوی دارند، باید از مصرف آن اجتناب کنند. اگر در مورد مصرف پیروفسفات سدیم یا استفاده از آن به عنوان مکمل نگران هستید، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

 

آیا پیروفسفات سدیم در خمیردندان بی خطر است؟

پیروفسفات سدیم موجود در خمیر دندان ممکن است کمی مواد قلیایی تشکیل دهد که می تواند غشاهای دهان را تا حدی تحریک کند.

 

پیروفسفات سدیم در خمیر دندان

 

چرا از پیروفسفات سدیم در غذا استفاده می شود؟

کاربرد اصلی پیروفسفات سدیم به عنوان امولسیفایر، بافر، ماده مغذی، مکمل غذایی، جداکننده و بافت دهنده در نان و محصولات غلات است. در واقع پیروفسفات سدیم یک افزودنی غذایی است که به صورت مصنوعی تولید می شود.

 

میزان مصرف مجاز پیروفسفات سدیم چه مقدار می باشد؟

جدا از کیفیت پیروفسفات سدیم در رژیم غذایی(که نیاز به توجه دارد)، مقدار پیروفسفات سدیم مصرفی بیماران مبتلا به نارسایی پیشرفته کلیه، نباید از 1000 میلی گرم در روز تجاوز کند.

 

آیا پیروفسفات سدیم گلوتن دارد؟

پیروفسفات سدیم فاقد گلوتن است. به نظر می رسد سدیم اسید پیروفسفات باید بیماران مبتلا به سلیاک و سایر اختلالات مرتبط با گلوتن بی خطر باشد.

 

آیا پیروفسفات سدیم فشار خون را افزایش می دهد؟

محققان نشان می‌دهند که افزایش مصرف پیروفسفات سدیم ، به‌ویژه افزایش سطح فسفات سرم، سیستم عصبی سمپاتیک را فعال می‌کند که باعث تسریع فعالیت قلبی و افزایش فشار خون می‌شود.

 

آیا تترا پیروفسفات سدیم مناسب برای گیاهخواران است؟

تترا پیروفسفات سدیم (TSPP) که تترا سدیم دی‌فسفات یا پیروفسفات سدیم نیز نامیده می‌شود، یک ماده مصنوعی است که می‌تواند به عنوان تنظیم‌کننده اسید، جداکننده، اصلاح‌کننده پروتئین، منعقدکننده و عامل پخش کننده در مواد غذایی با شماره افزودنی غذایی اروپایی E450 (iii) استفاده شود. . این ماده بدون گلوتن و در نتیجه وگان است.

 

پیروفسفات سدیم از کجا می آید؟

پیروفسفات سدیم از سنگ فسفات خالص و ریز آسیاب شده به دست می آید که با اسید سولفوریک واکنش داده و اسید فسفریک تولید می کند. سپس اسید فسفریک خالص شده و با هیدروکسید سدیم واکنش داده تا پیروفسفات سدیم را تشکیل دهد.

 

چه غذاهایی حاوی پیروفسفات سدیم هستند؟

غذاهای متداول حاوی پیروفسفات سدیم عبارتند از ناگت مرغ، گل ختمی، پودینگ، گوشت خرچنگ، کنسرو ماهی تن و جایگزین های گوشت بر پایه سویا و خوراک گربه که در آنها به عنوان تقویت کننده خوش طعمی استفاده می شود.

 

 

جهت خرید پیروفسفات سدیم و یا آگاهی از قیمت پیروفسفات سدیم از طریق صفحه تماس با ما با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید.

 

مقالات مرتبط :

 

پیروفسفات سدیم