سدیم کربوکسی متیل سلولز (CMC) یک مشتق سلولزی و محلول در آب است که در هر دمایی در آب محلول است و به دلیل ماهیت بسیار مرطوب آن، به سرعت هیدراته می شود.

این ماده به محصولات غذایی به عنوان یک اصلاح کننده ویسکوزیته یا قوام دهنده و امولسیفایر اضافه می شود. همچنین یکی از رایج ترین پلیمرهای چسبناک مورد استفاده در اشک مصنوعی است و نشان داده است که در درمان علائم خشکی چشم موثر است. خواص چسبناک و چسبنده و همچنین بار آنیونی آن باعث می شود که زمان ماندگاری طولانی مدتی داشته باشد.

جالب است بدانید سدیم کربوکسی متیل سلولز رایج ترین نمک مورد استفاده است. CMC در صنایع مختلف به عنوان قوام دهنده و یا برای تهیه امولسیون های پایدار در محصولات غذایی، آرایشی و همچنین غیر خوراکی استفاده می شود.

 

پودر سدیم کربوکسی متیل سلولز

 

کاربردها

 

سدیم کربوکسی متیل سلولز (CMC) به عنوان یک افزودنی بسیار موثر برای بهبود خواص محصول و فرآوری، در زمینه های مختلف از مواد غذایی، آرایشی، بهداشتی و دارویی گرفته تا محصولات حوزه صنایع کاغذ و نساجی استفاده می شود.

افزودنی‌های مصالح ساختمانی، جوهرهای چاپ، پوشش‌ها، مواد دارویی، مواد غذایی، لوازم آرایشی، کاغذ یا منسوجات، فهرست طولانی و رو به رشدی از کاربردهای این ماده ارزشمند می باشد. مشتقات سلولز با هدف خاص تولید شده و دارای مزایای نامرئی و در عین حال ضروری برای بسیاری از محصولات روزمره به شمار می روند.

 

قابلیت ها

 

محصولات سلولزی معمولا انواع عملکردهای مختلف را در زمینه های مختلف ارائه می دهند. قابلیت های آنها عبارتند از :

  • احتباس آب
  • ژل کردن
  • امولسیون کننده
  • تعلیق
  • جذب کننده
  • تثبیت کننده
  • پیوند

یک مشتق امیدوار کننده از سلولز

 

سلولز فراوان ترین بیوپلیمر طبیعی است که از نظر شیمیایی از زیر واحدهای گلوکز تشکیل شده است. این ماده جزء اصلی گیاهان، جلبک ها و برخی میکروارگانیسم ها است.

آنها به دلیل کاربردهای مفیدشان در علم و فناوری، به عنوان مثال، مواد کامپوزیتی با کارایی بالا، الکترولیت‌های مبتنی بر سلولز و خواص زیست‌ پزشکی اهمیت زیادی پیدا کرده اند.

ابن مواد به طور کلی در آب نامحلول هستند، اما تصفیه شیمیایی ویژگی های جدیدی را ایجاد می کند و خواص ذاتی را بهبود می بخشد.

 

استفاده از سدیم کربوکسی متیل سلولز در آرایش

 

مهمترین مشتقات اترهای سلولزی شامل سدیم کربوکسی متیل سلولز (CMC)، اتیل سلولز (EC)، هیدروکسی اتیل سلولز (HEC)، هیدروکسی پروپیل سلولز (HPC)، متیل هیدروکسی اتیل سلولز (MHEC) و هیدروکسی پروپیل متیل پروپیل سلولز (MHPC) است.

کربوکسی متیل سلولز (CMC) یکی از امیدوارکننده ترین مشتقات سلولز است. به دلیل ویژگی های سطحی مشخص، استحکام مکانیکی، آب دوستی قابل تنظیم، خواص چسبناک، در دسترس بودن و فراوانی مواد خام، فرآیند سنتز کم هزینه و به همین ترتیب بسیاری از جنبه های مختلف، اکنون به طور گسترده در زمینه های مختلف کاربردهای پیشرفته همچون صنایع غذایی/ف صنایع کاغذ، نساجی و داروسازی، مهندسی زیست پزشکی، تصفیه فاضلاب، تولید انرژی و ذخیره سازی انرژی، تولید و ذخیره سازی و غیره.

در میان تمام مشتقات، سدیم کربوکسی متیل سلولز (CMC) به طور گسترده به عنوان یک ماده شیمیایی طبیعی در صنایع مختلف استفاده می شود. این ماده به دلیل پایداری و حلالیت خوب در مواد غذایی، نوشیدنی، داروسازی، محصولات بهداشتی و مراقبت شخصی، کشاورزی، خوراک دام و طیور، مواد شوینده، شناورسازی در معدن، کاغذسازی، حفاری نفت و در منسوجات در سراسر جهان به دلیل خواص قابل توجهی که دارد استفاده می شود.

آنها در حالت بسیار متورم یا به صورت محلول، پردازش شده و پلیمرهای اصلی در کاربردهای مختلف صنعتی، به ویژه در لوازم آرایشی و بهداشتی هستند.

 

نقش کلیدی سدیم کربوکسی متیل سلولز در لوازم آرایشی و بهداشتی

 

سدیم کربوکسی متیل سلولز در فرمولاسیون لوازم آرایشی، به دلیل خواص منحصر به فردش یک جزء کلیدی است. این ماده می تواند به عنوان یک چسب، قوام دهنده، ژلاتینه کننده، تثبیت کننده، مرطوب کننده، پخش کننده و همچنین برای بهبود ویسکوزیته محصولات آرایشی و بهداشتی عمل کند.

 

سدیم کربوکسی متیل سلولز در لوازم آرایشی

 

از طرفی سدیم کربوکسی متیل سلولز در اکثر محصولات آرایشی مانند شامپو، عامل کف کننده، شستشوی صورت، ماسک های صورت، فونداسیون، ریمل، خط چشم، خط لب، خمیر دندان برای افزایش کیفیت استفاده می شود.

با توجه به اینکه امروزه افزایش تقاضا برای محصولات مراقبت شخصی طبیعی و سازگار با محیط زیست از سوی مصرف کنندگان افزایش یافته است، مصرف سدیم کربوکسی متیل سلولز (CMC) یا صمغ سلولز به عنوان یک عامل اتصال و تثبیت کننده طبیعی به شدت افزایش یافته است.

طبق گزارش اخیر Grand View Research، انتظار می‌رود بازار جهانی CMC تا سال 2025 به 1.86 میلیارد دلار برسد. علاوه بر این، آژانس مورد نظر گزارش داده است که از نظر درآمد، بخش لوازم آرایشی و کاربردی 14.7 درصد از کل بازار را به خود اختصاص داده است.

خاصیت چسبندگی، غلیظ کننده و تثبیت کنندگی از ویژگی های کلیدی CMC است که استفاده از آن را در کرم ها، لوسیون ها و شامپوها ضروری می سازد. همچنین به دلیل بافت صاف، تحمل نمک عالی و مقاومت در برابر اسید، در خمیر دندان ها استفاده گسترده ای دارد.

 

 

جهت خرید سدیم کربوکسی متیل سلولز و یا آگاهی از قیمت سدیم کربوکسی متیل سلولز از طریق صفحه تماس با ما با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید.

 

مقالات مرتبط :

 

سدیم کربوکسی متیل سلولز

 

سدیم کربوکسی متیل سلولز ؛ پودری کاربردی با قابلیت غلظت بخشی و چسبندگی

 

کاربرد کربوکسی متیل سلولز سدیم (CMC) در صنایع غذایی

 

رایج ترین سوالات پیرامون کربوکسی متیل سلولز سدیم