پیروفسفات سدیم

پیروفسفات سدیم

آنالیز محصول

پیروفسفات سدیم (Sodium Pyrophosphate) که تترا سدیم پیروفسفات یا TSPP نیز نامیده می شود، در آزمایشگاه به عنوان یک عامل بافر استفاده می شود. پیروفسفات سدیم به عنوان یک عامل جداکننده، شفاف کننده، بافر کننده و نرم کننده آب عمل می کند. پیروفسفات سدیم همچنین به عنوان یک امولسیفایر، بافر pH و حالت دهنده خمیر عمل می کند. در نهایت، پیروفسفات سدیم را می توان به عنوان یک عامل غلیظ کننده در پودینگ ها و عامل کنترل در خمیر دندان استفاده کرد.

پیروفسفات سدیم یک ترکیب معدنی با فرمول Na4P2O7 است. به عنوان یک نمک، یک ماده جامد سفید رنگ و محلول در آب بوده که از آنیون پیروفسفات و یون های سدیم تشکیل شده است.

 

فرایند تولید

پیروفسفات سدیم از واکنش اسید فسفریک با کربنات سدیم برای تشکیل دی سدیم فسفات تولید می‌شود، سپس تا دمای 450 درجه سانتیگراد حرارت داده می‌شود تا پیروفسفات سدیم (تترا سدیم پیروفسفات) تشکیل شود :

2 Na2HPO4 → Na4P2O7 + H2O

 

مشخصات ظاهری :

ظاهر :
کریستالی
حالت فیزیکی :
جامد
انحلال پذیری :
محلول در آب – نامحلول در الکل و آمونیاک
ذخیره سازی :
در دمای اتاق نگهداری شود
نقطه ذوب :
79.5 درجه سانتی گراد
نقطه جوش :
93.8 درجه سانتی گراد
تراکم :
1.82 گرم بر سانتی متر مکعب

 

کاربرد پیروفسفات سدیم (TSPP) چیست؟

پیروفسفات سدیم یا همان تترا سدیم پیروفسفات، به عنوان یک عامل بافر، یک امولسیفایر، یک عامل پخش کننده و یک عامل غلیظ کننده و اغلب به عنوان یک افزودنی غذایی استفاده می شود. غذاهای رایج حاوی پیروفسفات سدیم عبارتند از ناگت مرغ، پودینگ، خوراک گوشت خرچنگ، کنسرو ماهی تن و جایگزین های گوشت مبتنی بر سویا و خوراک حیوانات خانگی همچون گربه که در آنها به عنوان تقویت کننده طعم استفاده می شود.

در خمیر دندان و نخ دندان، پیروفسفات سدیم به عنوان یک عامل کنترل عمل می کند و کلسیم و منیزیم را از بزاق حذف می کند و در نتیجه از رسوب آن ها روی دندان ها جلوگیری می کند. پیروفسفات سدیم در محلول های شستشوی دندان قبل از مسواک زدن برای کمک به کاهش پلاک استفاده می شود.

پیروفسفات سدیم گاهی در شوینده های خانگی برای جلوگیری از رسوب مواد روی لباس استفاده می شود، البته به دلیل محتوای فسفات آن باعث اتروفیکاسیون آب و رشد جلبک ها می شود.

با خواص کیلیت یون های فلزی، افزایش ظرفیت نگهداری آب پروتئین، بافر PH، تثبیت، امولسیون سازی، غلیظ کنندگی و غیره، پیروفسفات سدیم (تترا سدیم پیروفسفات) به طور گسترده در مواد غذایی برای بهبود استحکام و کیفیت محصولات استفاده می شود. همچنین، از آن با سایر فسفات ها (مانند هگزامتافسفات سدیم و اسید پیروفسفات سدیم) در غذاهای دریایی برای افزایش احتباس آب استفاده می شود.

 

کاربرد در صنایع غذایی

پیروفسفات سدیم (TSPP) در مواد غذایی عمدتاً برای دو عملکرد زیر استفاده می شود:

1) یک عامل بافر : با مقدار PH از 9.8 تا 10.8 (محلول 1٪)، پیروفسفات سدیم می تواند به عنوان یک عامل قلیایی برای تنظیم pH در مواد غذایی فرآوری شده مانند پودینگ و غیره استفاده شود.

2) جذب کننده کلسیم : پیروفسفات سدیم می تواند یون های کلسیم طبیعی را از پروتئین ها حذف کند و با پروتئین ها پیوند متقابل ایجاد کند که منجر به تسریع ژل شدن پروتئین و بهبود بافت (و احساس طعم دهانی) می شود.

لیست غذایی زیر ممکن است حاوی پیروفسفات سدیم باشد:

  • سویا یا غذاهای بر پایه گندم، با ظاهر و طعم مشابه با گوشت
  • مارشمالو
  • پودینگ
  • پنیر
  • بستنی
  • محصولات پروتئین شیر
  • ماهی تن

پیروفسفات سدیم در فرآورده های گوشتی جهت افزایش ماندگاری و حفظ رنگ، به عنوان امولسیفایر در لبنیات و در صنایع غذایی جهت ایجاد تورم و حفظ پف نان استفاده می گردد.

 

کاربرد در خمیر دندان

یکی از اهداف اصلی پیروفسفات سدیم (TSPP)، جلوگیری از تشکیل جِرم با کاهش رسوب کلسیم و منیزیم بر روی دندان است. بنابراین معمولاً به عنوان جزء ضد جرم بسیاری از خمیردندان ها و دهان شویه های کنترل کننده جرم استفاده می شود. دی سدیم پیروفسفات نیز همین عملکرد را دارد.

برترین تولید کننده خمیر دندان، یعنی کرست(Crest)، از پیروفسفات سدیم به عنوان ماده ضد تارتار در محصولات سفید کننده دندان خود استفاده می کند.

 

آیا خوردن پیروفسفات سدیم بی خطر است؟

بله، تقریباً پیروفسفات سدیم هیچ عارضه جانبی ندارد و ایمنی آن توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) و سازمان ایمنی غذای اروپا (EFSA) و همچنین کمیته مشترک FAO/WHO در مورد افزودنی های غذایی (JECFA) تایید شده است.

 

FDA

پیروفسفات سدیم (TSPP) به طور کلی هنگامی که به عنوان یک جداکننده در مواد غذایی استفاده شود، به عنوان ایمن (GRAS) شناخته می شود.

 

EFSA

پیروفسفات سدیم (تترا سدیم پیروفسفات) یک افزودنی غذایی مجاز در اتحادیه اروپا (EU) است و می تواند به عنوان یک حامل در آماده سازی آنتوسیانین های رنگی استفاده شود.

 

 

مجموعه بازرگانی گسترش تجارت صدر پاژ با تجربه بیش از ده سال در زمینه تامین مواد اولیه صنایع غذایی، نسبت به فروش پیروفسفات سدیم با کیفیت عالی و قیمت بسیار مناسب اقدام نموده است.

جهت خرید پیروفسفات سدیم و یا آگاهی از قیمت پیروفسفات سدیم از طریق صفحه تماس با ما با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید