کاربرد پیروفسفات سدیم در خمیر دندان

 

این روزها، ممکن است انتخاب خمیردندان های بسیار متنوع موجود در فروشگاه های مواد غذایی یا داروخانه ها شما را گیج نماید. این را به یاد داشته باشید بهترین نوع خمیردندان برای شما، خمیردندانی است که بتوانید به صورت روزانه از مزایای آن استفاده کرده و لذت ببرید.

البته می توانید برای تنوع، یا مطابق با سلیقه و نیاز سایر اعضای خانواده، چند نوع خمیر دندان مختلف خریداری کنید. امروزه، انواع خمیردندان هایی وجود دارد که تقریبا همگی نیازهای مراقبت از دهان و دندان را برآورده می کند.

اما گفته می شود، برخی از خمیردندان ها علاوه بر تمیز کردن دندان ها، مزایای خاصی نیز دارند. برخی از انواع خاص خمیر دندان عبارتند از:

ضد میکروبی. خمیر دندان های ضد میکروبی ممکن است حاوی فلوراید قلع باشند، یک عامل ضد باکتری که همچنین مزایای ضد حفره و حساسیت دندان را ارائه می دهد.

کنترل تارتار. خمیردندان های کنترل کننده تارتار ممکن است حاوی پیروفسفات سدیم باشند که به جلوگیری از تشکیل تارتار روی دندان و تجمع جرم روی دندان ها و لکه های دندان در بالای خط لثه کمک می کند. اما اگر قبلاً جرم دندانی سرسخت دارید، خمیر دندان کنترل کننده جرم آن را از بین نمی برد – به تمیز کردن حرفه ای از متخصص بهداشت دندان خود نیاز دارید.

 

خرید خمیردندان مناسب

 

سفید کردن. خمیر دندان های سفید کننده حاوی مواد شیمیایی یا ساینده هستند که به حذف و یا جلوگیری از ایجاد لکه روی دندان کمک می کند. هنگامی که خمیردندان های سفید کننده به طور منظم استفاده شوند، می توانند لکه های دندان را کاهش دهند و دندان های شما را سفیدتر نشان دهند.

در طول 50 سال گذشته، تعداد فزاینده‌ای از خمیردندان‌ها به بازار عرضه شده‌اند که شامل پیروفسفات‌ها به‌عنوان عامل ضد جرم هستند. پیروفسفات ها عوامل کیلیت با سمیت کم و دارای طیف وسیعی از کاربردها مانند افزودنی های غذایی و کاربردهای صنعتی هستند.

مانند سایر عوامل کیلیت، عملکرد اصلی ترکیب با عناصر فلزی در خمیردندان ها، مهار رسوبات فسفات کلسیم به شکل جرم دندانی است. به خوبی ثابت شده است که پیروفسفات‌ها رشد کریستالی هیدروکسی آپاتیت را در استخوان‌ها و دندان‌ها مهار می‌کنند و از نظر تئوری ممکن است بر تعادل دمینرالیزه‌سازی مجدد در سطح دندان تأثیر منفی بگذارند.

با کمال تعجب، تحقیقات بالینی کمی برای ارزیابی اینکه آیا محافظت از پوسیدگی ارائه شده توسط خمیردندان فلوراید با گنجاندن پیروفسفات ها به خطر می افتد یا خیر انجام شده است. البته پیشنهاد می شود که کودکان زیر 12 سال از خمیردندان های حاوی پیروفسفات استفاده نکنند.

 

خمیر دندان کودکان

 

تترا سدیم پیروفسفات و دی سدیم پیروفسفات ترکیبات ضد تارتار موجود در خمیر دندان های شرکت شناخته شده Crest می باشند. آنها اجزای طبیعی مایعات بدن انسان هستند، در بسیاری از غذاها استفاده می شوند و دارای رتبه GRAS (به طور کلی به عنوان ایمن شناخته شده) از سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) هستند. این مواد از تشکیل کریستال هایی که در نهایت می توانند تبدیل به تارتار شوند، جلوگیری می کنند.

در سال های اخیر علاقه زیادی به درمان لکه های دندان با مواد مختلف سفید کننده دندان وجود دارد که در این میان خمیردندان با مواد فعال به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. در مرحله اول، ساینده برای حذف پلاک دندانی فرموله شده است. این ماده، تقریبا جزء اصلی حذف لکه در تمام خمیردندان ها است. ساینده‌های سخت لکه‌ها را موثرتر از ساینده‌های نرم از بین می‌برند، اما اگر بیش از حد خمیر دندانی حاوی ساینده باشد، ممکن است برای مینا، عاج و لثه مضر باشد.

همچنین عوامل ضد رسوب مجدد مانند پلی فسفات ها از رسوب کروموفور و همچنین از تشکیل سنگ در جایی که لکه های خارجی می توانند ایجاد شوند، جلوگیری می کنند. آنها میل جذب قوی به سطح دندان دارند، یون های معدنی رنگی را متصل و از رسوب آنها جلوگیری کرده و از رسوب بعدی کروموفورها پس از عمل سفید کردن جلوگیری می کنند.

 

رفع لکه دندان

 

پیروفسفات، یک پلی فسفات متراکم خطی است که به طور گسترده در خمیردندان سفید کننده استفاده می شود. توانایی کیلیت آن میل پیوندی قوی برای نمک های کلسیم در سطح دندان و جرم دندانی ایجاد می کند که باعث می شود پروتئین های جذب کننده لکه را دفع کند.

پیروفسفات تشکیل جرم دندانی را که باعث ایجاد لکه های دندانی می شود، کاهش می دهد. در واقع با جذب سطوح کریستال هیدروکسی آپاتیت، عملکرد کلسیم را برای رشد کریستال متوقف می کند. سدیم فیتات یک هگزا فسفات آلی حلقوی و شکل ذخیره سازی اصلی مولکول فسفر در دانه های گیاه است و ویژگی های شیمیایی مشابهی با پیروفسفات دارد، زیرا دارای چندین گروه فسفات است. خمیر دندان و دهانشویه حاوی فیتات باعث کاهش تجمع لکه دندان و در نتیجه کاهش تشکیل جرم دندانی می شود.

 

 

 

خرید و فروش پیروفسفات سدیم

جهت خرید پیروفسفات سدیم و همچنین اطلاع از قیمت پروفسفات سدیم با ما از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.