کربوکسی متیل سلولز سدیم(CMC) موجود در مواد غذایی، دارای عملکردهای غلیظ کنندگی، امولسیون کننده، شکل دهی، حفظ آب و تثبیت کننده است. کربوکسی متیل سلولز سدیم موجود در مواد غذایی می تواند هزینه تولید مواد غذایی را کاهش دهد، کیفیت و طعم غذا را بهبود بخشد و ماندگاری آن را افزایش دهد. این ماده یک افزودنی غذایی ایده آل برای صنایع غذایی است.

کربوکسی متیل سلولز سدیم (CMC) می تواند به طور گسترده ای در انواع نوشیدنی های جامد و مایع، غذاهای کنسرو شده، آب نبات، شیرینی، محصولات گوشتی، بیسکویت، رشته فرنگی، تولید آب میوه و سایر مواد غذایی استفاده شود.

 

CMC در نوشیدنی ها

 

همانطور که قبلا گفته شد، کربوکسی متیل سلولز سدیم عمدتاً در صنایع غذایی برای غلیظ شدن، تثبیت، حفظ آب، بهبود طعم، امولسیون کردن و افزایش سختی استفاده می شود. از تجمع و رسوب پروتئین موجود در ماست جلوگیری می کند. شربت منحصربفرد و لطیف آن پس از حل شدن در آب، طعم نوشیدنی را بهتر و با طراوت تر می کند. این کار، پایداری نوشیدنی ها را تضمین می کند و عمر مفید را طولانی تر می کند. به عنوان یک افزودنی غذایی محلول در آب، کاربردهای گسترده ای در صنایع غذایی دارد.

کربوکسی متیل سلولز سدیم استفاده شده در غذاهای مختلف، کاربردها و دوزهای متفاوتی دارد :

 

1) کاربرد کربوکسی متیل سلولز سدیم (CMC) در شیر سویا

از کربوکسی متیل سلولز سدیم (CMC) در شیر سویا نیز استفاده می شود، چرا که می تواند آن را معلق، امولسیون و تثبیت نماید. می تواند مخلوط را به صورت ارگانیک ذوب کرده و از وقوع پدیده شناور شدن چربی یا غرق شدن پروتئین جلوگیری کند. علاوه بر این، می تواند نقش فعالی در سفید کردن رنگ شیر سویا، شیرین کردن طعم و از بین بردن بوی لوبیا داشته باشد.

 

کربوکسی متیل سلولز سدیم در شیر سویا

 

2) کاربرد کربوکسی متیل سلولز سدیم (CMC) در محصولات آردی

استفاده از کربوکسی متیل سلولز سدیم (CMC) در تولید نان می تواند حجم نان را افزایش دهد، پدیده سرباره شدن را کاهش دهد، از فروپاشی نان جلوگیری نماید، به حفظ گرما و تازگی نان کمک نماید و شکل های هندسی موجود در نان لاله زنبوری را یکنواخت کند.

 

کربوکسی متیل سلولز سدیم در نان و محصولات آردی

 

کربوکسی متیل سلولز سدیم را می توان در تولید رشته فرنگی فوری و نودل های رول شده استفاده کرد که می تواند سفتی رشته فرنگی را افزایش دهد، مقاومت پخت نودل را بهبود بخشد و طعم رشته فرنگی را دلپذیر نماید. در عین حال، افزودن CMC در تولید نودل فوری می‌تواند باعث صرفه‌جویی در مصرف روغن، کاهش هزینه‌های تولید و بهبود منافع اقتصادی شود.

 

3) کاربرد CMC در بستنی

بستنی نوعی غذای منجمد است که با آب، شیر و سایر محصولات لبنی، شکر سفید، کارامل، مالتودکسترین، چربی های خوراکی، تخم مرغ تازه، تثبیت کننده های امولسیون مرکب، طعم دهنده های خوراکی و غیره به عنوان مواد خام تهیه می شود. بستنی دارای ویژگی های همچون طعم لطیف و جذاب و ارزش غذایی بالایی است. تثبیت کننده امولسیون یک افزودنی ترکیبی غذایی است که با غلیظ کننده، امولسیفایر، بافر و سایر مواد خام ترکیب می شود.

 

کاربرد کربوکسی متیل سلولز سدیم در بستنی

 

استفاده از پودر کربوکسی متیل سلولز سدیم در بستنی می تواند بافت و طعم بستنی را بهبود بخشد و هزینه های تولید را کاهش دهد. به عنوان یک تثبیت کننده ضخیم، از CMC در تولید ترکیبی انواع تثبیت کننده های امولسیونی نیز استفاده می شود. ترکیب کربوکسی متیل سلولز سدیم با صمغِ گوار یا گوارگام و کاراگینان می تواند باعث شود که مواد بستنی، ویسکوزیته بالاتری داشته باشد و توانایی امولسیون سازی پروتئین موجود در مواد را بهبود بخشد، به طوری که بافت بستنی لطیف و نرم شده و طعم و مزه آن بیشتر می شود. از طرفی بستنی دارای بافتی ضخیم شده و استحکام و مقاومت خوبی در برابر ذوب شدن دارد.

استفاده از پودر کربوکسی متیل سلولز سدیم(CMC) در بستنی، می تواند تشکیل کریستال های بزرگ یخ را در آن کاهش دهد. پودر CMC برای بستنی می تواند مقاومت در برابر ذوب و طعم اصلی بستنی را افزایش دهد، رنگ بستنی را سفید کرده و حجم بستنی را افزایش دهد. در عین حال، بکارگیری پودر کربوکسی متیل سلولز سدیم برای بستنی می تواند موجب کاهش استفاده از مواد خام جامد شده و در نتیجه هزینه تولید بستنی را کاهش دهد.

 

 

مقالات مرتبط :

 

رایج ترین سوالات پیرامون کربوکسی متیل سلولز سدیم

 

سدیم کربوکسی متیل سلولز ؛ پودری کاربردی با قابلیت غلظت بخشی و چسبندگی

 

سدیم کربوکسی متیل سلولز