تری سیترات سدیم در لوازم آرایشی و محصولات مراقبت از پوست، در درجه اول برای کنترل سطح pH محصول شما استفاده می شود. همچنین به حفظ فرمولاسیون و جلوگیری از رشد باکتری ها و میکروب ها کمک می کند.

سیترات سدیم، نمک سدیم اسید سیتریک است، یک اسید آلی ضعیف که به طور طبیعی در گیاهان و حیوانات به ویژه در مرکبات یافت می شود. در واقع، اسید سیتریک چیزی است که به مرکبات طعم اسیدی خاصی می دهد.

یک نمونه آب لیمو است که حاوی حدود 5 تا 8 درصد اسید سیتریک است. اسید سیتریک اولین بار در سال 1784 توسط شیمیدانی به نام کارل ویلهلم شیله، که آن را از آب لیمو متبلور کرد، جدا شد.

در حالی که اسید سیتریک را می توان از مرکبات استخراج کرد، بیش از 99 درصد از اسید سیتریک تولیدی جهان از طریق تخمیر میکروبی تولید می شود. تولید صنعتی و در مقیاس بزرگ اسید سیتریک، از طریق تخمیر قارچی ذخایر قند خام مانند ملاس توسط سویه‌های Aspergillus niger انجام می‌شود. نمک های سیترات با همان فرآیند تخمیر تولید می شوند، اما به سادگی در حضور محلول های قلیایی مناسب متبلور می شوند.

تری سیترات سدیم به مدیریت pH فرمولاسیون ها کمک می کند و امکان تطبیق پذیری را از نظر سایر مواد کلیدی قابل استفاده فراهم می کند. همچنین به کاهش رشد میکروبی کمک می کند که در نتیجه تولید محصولات ایمن تر و ماندگارتر را تضمین می کند.

از طرفی تری سیترات سدیم هنگام استفاده در مراقبت از پوست و لوازم آرایشی هیچ گونه تحریک یا حساسیتی ایجاد نمی کند.

 

تری سیترات سدیم در لوازم آرایشی

تری سیترات سدیم چه تاثیری روی پوست دارد و برای چه کسانی مناسب است؟

همه انواع پوست به جز آنهایی که حساسیت مشخصی به آن دارند، با تری سیترات سدیم مشکلی ندارند. همچنین این ماده در ترکیبات هم افزایی با اکثر مواد به خوبی کار می کند.

در لوازم آرایشی و محصولات مراقبت از پوست، تری سیترات سدیم در درجه اول به عنوان یک عامل بافر برای کنترل سطح pH عمل می کند، اما ممکن است به عنوان نگهدارنده نیز استفاده شود.

 

سطح (pH)

به عنوان یک عامل بافر، تری سیترات سدیم برای ایجاد و حفظ pH یک محصول عمل می کند. اگر در دوران دبیرستان به یاد داشته باشید، pH مخفف «هیدروژن بالقوه» است و به سطح اسیدی یا قلیایی بودن یک محلول اشاره دارد.

مقیاس pH از 0 تا 14 متغیر است. PH 7 خنثی است، در حالی که pH کمتر از 7 اسیدی و pH بیشتر از 7 بازی یا قلیایی است. تری سیترات سدیم می تواند محلول ها را در محدوده pH حدود 3 تا 6.2 بافر کند. بافر به تغییر خفیف pH اشاره دارد.

pH طبیعی پوست، کمی اسیدی است، معمولاً بین 4.75 تا 5.5. این اسیدیته ی پوست را «پوشش اسیدی» می نامند و توسط غدد چربی، غدد عرق و فلور طبیعی پوست حفظ می شود.

پوشش اسیدی لایه ای از اسیدهای آمینه، لاکتیک و روغن ها را فراهم می کند که به طور موثری از پوست در برابر عوامل محیطی مانند آلرژن ها، آلاینده ها و باکتری ها محافظت می کند. این عوامل محیطی می توانند در ایجاد شرایطی مانند پوست حساس، آکنه و حتی علائم پیری نقش داشته باشند.

عوامل زیادی وجود دارد که می تواند تعادل ظریف پوشش اسیدی پوست را چه از نظر داخلی و چه خارجی مختل کند. پوست ما با افزایش سن در پاسخ به سبک زندگی و محیط، اسیدی تر می شود. هر چیزی که با پوست ما تماس پیدا می کند، مانند محصولات آرایشی، آفتاب، آب، آلودگی و غیره می تواند در تجزیه پوشش اسیدی نقش داشته باشد. در نهایت، این اتفاق در توانایی پوست برای محافظت از خود اختلال ایجاد می کند.

تعادل pH محصولات آرایشی و مراقبت از پوست، برای حفظ pH طبیعی پوست تا حد امکان بسیار مهم است. اگر یک محصول بیش از حد اسیدی باشد، ممکن است پوست را تحریک کند یا باعث احساس سوزش شود. با این حال، اگر یک محصول بیش از حد قلیایی باشد، پوست شما را از چربی های حیاتی و طبیعی تخلیه می کند.

پوستی که بیش از حد قلیایی است، می تواند بیشتر مستعد ابتلا به آکنه باشد، زیرا سطح خاصی از اسیدیته برای مهار رشد باکتری مورد نیاز است.

علاوه بر این، پوشش اسیدی مختل شده، می تواند جذب محصولات مراقبت از پوست موضعی را مهار کند. با استفاده از ماده‌ای مانند تری سیترات سدیم، تولیدکنندگان لوازم آرایشی می‌توانند pH فرمولاسیون خود را تنظیم کنند و در نتیجه محصولی بهتر برای پوست ایجاد شود.

 

تری سیترات سدیم در لوزام بهداشتی

آیا تری سیترات سدیم گیاهی است؟

تری سیترات سدیم یک ماده گیاهی است. معمولاً به صورت مصنوعی یا از منابع گیاهی تهیه می شود. اگر به دنبال یک محصول گیاهی هستید، بهتر است مطمئن شوید که سایر ترکیبات موجود در فرمولاسیون نیز گیاهی هستند.

 

نگهدارنده

تری سیترات سدیم علاوه بر عملکرد به عنوان یک عامل بافر، به عنوان یک نگهدارنده استفاده می شود. استفاده از مواد نگهدارنده در اکثر محصولات برای جلوگیری از تخریب ناشی از میکروارگانیسم ها و محافظت از محصول در برابر آلودگی ناخواسته در حین استفاده ضروری است.

آلودگی میکروبی محصولات، به ویژه آنهایی که در اطراف چشم و روی پوست استفاده می شوند، می تواند منجر به مشکلاتی مانند تحریک پوست و عفونت شود. مواد نگهدارنده مانند تری سیترات سدیم به جلوگیری از چنین مشکلاتی کمک می کند.

 

خطرات احتمالی

در سال 2014، پانل تخصصی بررسی مواد آرایشی، متون علمی و داده های مربوط به ایمنی اسید سیتریک و استرها و نمک های آن، از جمله تری سیترات سدیم را بررسی کرد. پنل تخصصی بررسی اجزای آرایشی، گروهی است که مسئول ارزیابی مستقل ایمنی و اثربخشی محصولات مراقبت از پوست و مواد آرایشی است.

داده‌های آن‌ها نشان داد که در غلظت‌های مورد استفاده در لوازم آرایشی و محصولات مراقبت از پوست، اسید سیتریک و استرها و نمک‌های آن محرک چشم نبوده و باعث تحریک پوست یا واکنش‌های آلرژیک پوستی نمی‌شوند. بنابراین، گروه متخصص به این نتیجه رسید که داده های علمی موجود نشان می دهد که اسید سیتریک و استرها و نمک های آن تحت شرایط فعلی، برای استفاده در لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی ایمن هستند.

 

 

جهت خرید تری سیترات سدیم و یا آگاهی از قیمت تری سیترات سدیم از طریق صفحه تماس با ما با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید.

 

مقالات مرتبط :

 

تری سیترات سدیم

 

تری سیترات سدیم ؛ کنترل کننده PH و نگهدارنده ای قوی

 

رایج ترین سوالات پیرامون تری سدیم سیترات

 

رایج ترین سوالات پیرامون تری سدیم سیترات