فواید تری سیترات سدیم در صنعت به ویژه در صنایع دارویی و پزشکی می باشد. این ماده به طور گسترده در پزشکی و علوم غذایی به عنوان یک کمک یا افزودنی استفاده می شود. همچنین تری سیترات سدیم به طور گسترده و به طور خاص در شوینده ها و پاک کننده های بدون فسفات استفاده می شود.

از آنجایی که اسید سیتریک یک ترکیب طبیعی و متابولیت فراگیر موجودات زنده است، جای تعجب نیست که رفتار محیطی آن بسیار مطلوب باشد. در واقع این ماده پیچیده برای موجودات آبزی به راحتی زیست تخریب پذیر است. تری سیترات سدیم، نمک سدیم اسید سیتریک است. معمولاً در غذا به عنوان تقویت کننده طعم یا نگهدارنده استفاده می شود. طعم غذا را ترش و کمی شور می کند. فواید و مضرات سیترات سدیم به دلیل استفاده گسترده از آن است.

 

فواید تری سیترات سدیم در بدن

درمان سنگ کلیه

تری سیترات سدیم، خون و ادرار را قلیایی تر یا اسیدی تر می کند. تری سدیم سیترات به طور قابل توجهی با کاهش pH ادرار و دفع اسید اوریک ادرار و کاهش سطح اسید اوریک سرم در افراد تحت درمان با آلوپورینول مرتبط است.

این روش ترکیبی همچنین به طور موثر، فیلتراسیون گلومرولی کلیه را در تعدادی از بیماران با کاهش عملکرد کلیه بهبود می بخشد. بنابراین استفاده از سیترات با آلوپورینول برای درمان بیماران مبتلا به هیپراوریسمی مفید است.

برای درک بهتر نحوه درمان اسیدوز توبولار کلیه دیستال (dRTA)، کلیه ها وظایف مهم زیادی دارند. یکی از آنها حفظ تعادل بین اسید و باز (بر خلاف اسید) با حذف و فیلتر کردن اسیدها از خون و از طریق ادرار است. اسیدوز زمانی رخ می دهد که کلیه ها نتوانند به طور موثر اسیدهای در گردش خون را از بین ببرند. تشکیل اسیدها در خون باعث عدم تعادلی به نام «اسیدوز» یا «اسیدوز متابولیک» می شود. اسیدوز متابولیک می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی شود و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

همچنین می تواند باعث سنگ کلیه، شکنندگی استخوان، کاهش شنوایی، مشکلات گوارشی و سایر مشکلات پزشکی شود. همه کسانی که با dRTA زندگی می کنند مشکلات سلامتی یکسانی را تجربه نمی کنند.

اهداف اصلی درمان، بازگرداندن و حفظ تعادل طبیعی اسید و باز است. ضمن تلاش برای کاهش و پیشگیری از مشکلات قلبی، استخوانی و کلیوی.

درمان اصلی dRTA شامل عوامل قلیایی است که برای کاهش اسیدپاشی در خون استفاده می شود. عوامل قلیایی می توانند شامل بی کربنات سدیم، بی کربنات پتاسیم، سیترات سدیم یا سیترات پتاسیم باشند.

بی کربنات سدیم با کمک به کاهش اسیدیته خون (pH) نقش مهمی در درمان dRTA اولیه دارد. مانند هر دارویی، نباید بی کربنات سدیم یا سایر داروها را مصرف کنید، مگر اینکه ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما آن را توصیه کند. اگر بی کربنات سدیم موثر یا قابل تحمل نباشد، می توان از بی کربنات سدیم استفاده کرد.

بی کربنات پتاسیم یا تری سیترات پتاسیم را می توان زمانی که سطح پتاسیم خون پایین است استفاده کرد. در برخی افراد، سطح کلسیم ادرار بالا است (هیپرکلسیوری) یا سنگ کلیه کلسیمی وجود دارد.

سیترات در بدن به بی کربنات تبدیل می شود و به اصلاح اسیدپاشی در خون کمک می کند. علاوه بر این، سیترات به جلوگیری از رسوب کلسیم در کلیه ها کمک می کند. سدیم (که در بی کربنات سدیم، سیترات سدیم یا سایر نمک های سدیم یافت می شود) می تواند سطح کلسیم خون و ادرار را افزایش دهد.

کاهش سطح اسید توسط عوامل قلیایی همچنین می تواند به اصلاح عدم تعادل در سایر الکترولیت ها مانند پتاسیم و فسفر کمک کند. اصلاح این عدم تعادل ممکن است به کاهش خطر بیماری استخوان و جلوگیری از سنگ کلیه کمک کند.

با این حال، همه بیماران به این درمان ها به یک شکل پاسخ نمی دهند. نحوه عملکرد درمان می تواند به تعدادی از عوامل مانند سن، مرحله بیماری سلامت عمومی و سایر شرایط زمینه ای بستگی داشته باشد. همچنین بستگی به این دارد که چه کسی در برنامه درمانی خود باقی بماند و دارو را طبق تجویز مصرف کند.

 

مزایای تری سیترات سدیم

 

فواید تری سیترات سدیم در انعقاد خون

 

تری سدیم سیترات یک ضد انعقاد است که برای انعقاد و جمع آوری خون استفاده می شود. غلظت نهایی سیترات در ترکیبات خون در فراورده های پلاسما بالاترین میزان است. به طور معمول، کبد به سرعت سیترات تزریق شده را متابولیزه می کند. با این حال، در طول انتقال خون گسترده، ظرفیت کبد برای این انتقال ممکن است بیش از حد باشد.

سیترات مجموعه ای از کلسیم را تشکیل می دهد که کلسیم یونیزه شده را کاهش داده و منجر به هیپوکلسمی می شود. اگرچه هیپوکلسمی گذرا معمولاً به خوبی تحمل می شود، غشای سلول های عصبی ممکن است تحت تأثیر قرار گرفته و باعث پارستزی محیطی یا آکرال شود. تظاهرات بالینی ممکن است شامل سبکی سر و لرز باشد.

هیپوکلسمی شدید می تواند باعث انقباضات مداوم عضلانی شود و در صورت عدم درمان، با استفاده از اسپاسم در چندین گروه عضلانی به کزاز تبدیل می شود. دانستن علائم اولیه هیپوکلسمی قبل از شروع درمان مهم است. تجویز خوراکی کلسیم در آنتی اسیدها یا قرص های شیر معمولاً برای سمیت خفیف سیترات استفاده می شود.

همودیالیز و درمان های مربوط به نارسایی کلیه شامل گردش خون در خارج از بدن است. این مدار خارج از بدن، دستگاه دیالیز و اتصالات آن به بدن، یک محیط غیر فیزیولوژیکی و انعقادی است.

داروهای ضد انعقاد که به طور موقت فرآیند لخته شدن طبیعی را مهار می کنند، برای مقابله با لخته شدن خون بیماران، در طول جریان از این مدار به خارج از بدن استفاده می شود. در گذشته، هپارین تنها ضد انعقاد مورد استفاده برای این منظور بود، و در حالی که همچنان به عنوان ضد انعقاد استاندارد باقی می ماند، گزینه های دیگری نیز وجود دارد که ممکن است در برخی شرایط مناسب تر باشند.

سیترات سدیم یکی از این جایگزین ها است.

مصرف سدیم بی خطر نیست. تغییرات متابولیکی بالقوه مضری وجود دارد، از جمله عدم تعادل اسید و باز که می تواند با داروهای ضد انعقاد سیترات سدیم مرتبط باشد.

 

تری سیترات سدیم در داروها

 

فواید تری سیترات سدیم در متابولیسم سلولی

 

سیترات یک واسطه مهم در چرخه اسید تری کربوکسیلیک است که نقش مهمی در متابولیسم سلولی دارد. در شرایط فیزیولوژیکی طبیعی، تولید ATP از طریق فسفوریلاسیون اکسیداتیو در میتوکندری یک فرآیند متابولیکی کارآمد و اولیه است که در آن مولکول‌های ATP بسیار بیشتر از مقدار معینی گلوکز از گلیکولیز تولید می‌کنند. در مقابل، بیشتر سلول‌های سرطانی سطوح بالایی از گلیکولیز را برای تولید ATP نشان می‌دهند تا نیازهای انرژی خود را برآورده کنند.

متابولیسم سلول های سرطانی اغلب به عنوان “اثر Warburg” شناخته می شود. سلول های سرطانی عمدتاً گلوکز را از طریق گلیکولیز متابولیزه می کنند و مقادیر زیادی پیش سازهای ماکرومولکولی از جمله استیل CoA را برای تولید اسیدهای چرب، اسیدهای آمینه غیر ضروری و نوکلئوتید دفع می کنند.

هنگامی که گلیکولیز به این روش اتفاق می افتد، سلول های سرطانی در فرآیندی به نام “گلیکولیز هوازی” تخمیر می شوند، حتی اگر اختلال عملکرد میتوکندری وجود نداشته باشد. بنابراین، هر گونه مهار گلیکولیز ممکن است تکثیر انکوژن را به طور کامل محدود یا حتی متوقف کند و منجر به مرگ سلولی شود.

سلول های دارای کمبود ATP اغلب دچار آپوپتوز می شوند. القای آپوپتوز سلولی توسط سیترات در موجودات تک سلولی و همچنین سلول های سرطانی نشان داده شده است.

حتما اگر باردار هستید، قبل از مصرف اسید سیتریک و تری سدیم سیترات به پزشک خود اطلاع دهید.

سیترات یک ضد انعقاد بی خطر و موثر است.

 

مضرات تری سیترات سدیم

 

به عنوان یک افزودنی غذایی، سیترات سدیم برای شما بد نیست، زیرا در مقادیر کم استفاده می شود. اما هنگام استفاده از آن به عنوان دارو باید مراقب باشید. این می تواند با انواع داروها تداخل داشته باشد و می تواند به افرادی که قبلاً شرایط خاصی از جمله هیپرکالمی دارند، آسیب برساند.

سیترات سدیم وقتی به عنوان دارو استفاده می شود، مشکلات کلیوی (مانند سنگ کلیه) و اسیدوز متابولیک را درمان می کند. به عبارت ساده تر، ترکیب اسید اضافی در مایعات بدن است. سیترات سدیم قلیایی است، بنابراین توانایی تثبیت سیستم های بدن را دارد که بیش از حد اسیدی هستند.

تری سیترات سدیم کاملاً بی خطر نیست، با چندین نوع مختلف دارو به ویژه داروهای آلومینیوم تداخل دارد. علاوه بر این، افراد مبتلا به هایپرکالمی (پتاسیم بیش از حد در خون) یا مشکلات قلبی باید از مصرف تری سیترات سدیم خودداری کنند.

علاوه بر این، ممکن است باعث هایپرناترمی شود که سدیم بیش از حد در خون است. علائم هیپرناترمی شامل خواب آلودگی و ضعف است. در موارد شدید، حتی می تواند منجر به تشنج و مرگ شود.

در نهایت، تری سیترات سدیم ممکن است در برخی افراد واکنش آلرژیک ایجاد کند. مانند هر دارویی، قبل از مصرف سیترات سدیم، اگر بیماری دیگری دارید یا داروی دیگری مصرف می کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

عوارض جانبی کوتاه مدت تری سیترات سدیم ممکن است شامل واکنش آلرژیک، سرگیجه، ضعف، بی قراری باشد.

هدف از این مقاله و ارائه این نکات این است که اگر با فواید و مضرات تری سیترات سدیم آشنا باشیم، بهتر می توانیم از این ماده به عنوان یک تفزودنی غذایی و همچنین دارویی استفاده کنیم.

 

 

جهت خرید تری سیترات سدیم و یا آگاهی از قیمت تری سیترات سدیم از طریق صفحه تماس با ما با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید.

 

مقالات مرتبط :

 

تری سیترات سدیم

 

رایج ترین سوالات پیرامون تری سدیم سیترات

 

تری سیترات سدیم ؛ کنترل کننده PH و نگهدارنده ای قوی

 

نقش تری سیترات سدیم در محصولات مراقبت از پوست