زانتان گام برای پوست

 

زانتان گام چیست؟

 

زانتان گام یا صمغ زانتان یا آدامس زانتان، یک پلی ساکارید (کربوهیدرات با زنجیره بلند) است که از انواع قندهای ساده تولید می شود. ترکیبات حاوی گلوکز و فروکتوز با باکتری Xanthomonas campestris ترکیب می شوند. این باکتری همان چیزی است که نام “زانتان گام” از آن گرفته شده است.

نتیجه این فرآیند تخمیر یک عامل ژل کننده و غلیظ کننده بسیار موثر و ایمن برای مواد غذایی است. زانتان گام برای اولین بار در دهه 1960 مورد استفاده قرار گرفت و امروزه به دلیل خواص غلیظ کنندگی مفید آن در طیف گسترده ای از محصولات غذایی و لوازم آرایشی یافت می شود.

حال باید دید اگر این ماده به اندازه کافی برای خوردن بی خطر است، آیا می تواند آنقدر ایمن باشد که آن را در قالب محصولات بر روی پوستتان قرار دهید؟

 

عملکرد زانتان گام در محصولات مراقبت از پوست چیست؟

 

زانتان گام نقش مهمی در محصولات مراقبت از پوست دارد. این ماده به عنوان یک اتصال دهنده، تثبیت کننده امولسیون، سورفکتانت، عامل حالت دهنده پوست و عامل افزایش ویسکوزیته عمل می کند. حتی به عنوان غلیظ کننده در لوازم آرایشی نیز عمل می کند.

معمولاً محصولات آرایشی حاوی 0.01 تا 2 درصد زانتان گام هستند که برای به دست آوردن بافت مطلوب در محصولات مراقبت از پوست، با حداقل کیفیت لازم است. این ماده طبیعتی کاملا ارگانیک دارد و می توان آن را از ذرت، گندم، لبنیات و سویا به دست آورد.

این ماده یک منبع طبیعی غلیظ کننده برای محصولاتی مانند لوسیون ها، صابون های مایع، مرطوب کننده ها، ژل های حمام، شوینده های بدن، کرم ها و شامپوها است. همچنین قوام محصولات را غلیظ و افزایش می دهد و ثابت شده است که به خوبی پوست را مرطوب می کند و دارای خاصیت نرم کنندگی پوست می باشد.

 

زانتان گام در شامپو و لوسیون مو

 

فواید زانتان گام برای پوست در درجه اول به خواص ضخیم کنندگی و صاف کنندگی آن مربوط می شود. این فواید مستقیما با استفاده از آن بر روی پوست اعمال نمی شود، اما در قالب بافت محصولات مراقبت از پوست نیازهای مورد علاقه شما را تامین می کند. این ماده می تواند به جلوگیری از جدا شدن اجزای محصول و ضخیم شدن محصولات کمک کرده تا بافتی صاف و قابل پخش ارائه دهد.

عامل ضخیم کننده – زانتان گام در محصولات مراقبت از پوست یکی از قوی ترین (و محبوب ترین) عوامل غلیظ کننده موجود است. حتی در غلظت کمتر از 1% می تواند ویسکوزیته مایعات را به طرز چشمگیری افزایش دهد و بافتی صاف، ژلاتینی یا کرمی ایجاد کند.

امولسیفایر و بایندر – خواص غلیظ کننده زانتان گام به آن اجازه می دهد تا امولسیون های روغن و آب را تثبیت کند. همچنین به اتصال سایر مواد به یکدیگر کمک می کند تا محصولی صاف و پایدار ایجاد شود که ذخیره و استفاده از آن آسان است.

بافت محصول را بهبود می بخشد – زانتان گام به ایجاد بافت بهتر محصول کمک می کند و در صورت استفاده در فرمولاسیون های مراقبت از پوست، به پخش شدن و خاصیت تشکیل فیلم کمک می کند.

کاربرد زانتان گام تقریباً در تمام لوازم آرایشی مانند ریمل، رژ لب و کرم پودر محبوب است. شما همچنین آن را در پاک کننده ها، مرطوب کننده ها، ژل های درمانی، کرم های ضد پیری و موارد دیگر خواهید یافت. FDA هزاران مورد استفاده از زانتان گام را گزارش کرده است.

این ماده در بین برندهای مراقبت از پوست تمیز و مفید بسیار محبوب است، زیرا به طور طبیعی مشتق شده و بی خطر است. همچنین می تواند وگان، ارگانیک و کوشر باشد.

 

بیایید ببینیم که کاربرد و فواید زانتان گام در محصولات مراقبت از پوست چیست :

• زانتان گام به عنوان یک اتصال دهنده و تثبیت کننده امولسیون عمل می کند.

• خاصیت نرم کنندگی پوست دارد و در نتیجه بافت محصولات مراقبت از پوست را ضخیم کرده و افزایش می دهد.

• این ماده یک محلول آبی با سطوح ویسکوزیته بالا تشکیل داده و عامل افزایش ویسکوزیته است.

• زانتان گام برای دیابت، خشکی چشم، یبوست و بسیاری دیگر از بیماری های پوستی یا بدن مفید است.

• زانتان یک عامل تثبیت کننده مفید در خمیر دندان، داروها و غذاها است.

 

زانتان گام در محصولات مراقبت از مو

 

محصولات پوستی حاوی زانتان گام

 

زانتان گام بخشی از انواع محصولات مراقبت از پوست مانند شوینده های صورت، شامپوها، ماسک های ورقه ای و غیره است. این ماده توانایی بسیار خوبی در افزایش ویسکوزیته مایعات دارد. از طرفی یک بافت بهینه را فراهم کرده و به اتصال سایر اجزای پوست به یکدیگر در فرمولاسیونی سالم کمک می کند. محصولات مختلف مراقبت از پوست از زانتان گام برای ماندگاری بافتی استفاده می کنند.

بیایید کاربردهای زانتان گام را در محصولات مختلف مراقبت از پوست ببینیم :

 

  • شستشوی صورت

زانتان گام یک غلیظ کننده طبیعی مبتنی بر قند برای سیستم های پاک کننده است. این ماده به عنوان امولسیفایر و همچنین یک غلیظ کننده نیز عمل می کند، بنابراین به طور گسترده ای در محصولات شستشوی صورت و بدن استفاده می شود. زانتان گام با عملکرد خود فوم ها را به طور موثری غلیظ می کند، بدون اینکه به خطر بیفتد. این ماده قادر است بافتی کف آلود به شوینده های صورت بدهد و مسئول بافت غلیظ آن ها می باشد.

 

  • لوسیون

زانتان گام در لوسیون ها استفاده می شود تا بافتی صاف، براق و شارپ به آن ها بدهد. این صمغ مسئول افزایش ویسکوزیته مایع است. به طور کلی، مقدار بسیار کمی مانند 1 یا 0.1 درصد در بسیاری از برنامه های مراقبت از پوست استفاده می شود. زانتان گام خاصیت طبیعی برای غلیظ شدن ژل های حمام، صابون های مایع، لوسیون ها، شامپوها دارد.

 

  • مراقبت از لوازم آرایشی

به طور کلی در محصولات آرایشی و بهداشتی، زانتان گام به عنوان چسبنده، عامل حالت دهنده پوست، امولسیفایر و تثبیت کننده امولسیون عمل می کند. اصلی‌ترین خاصیت طبیعی آن که در لوازم آرایشی بکار گرفته می شود، ضخیم‌کردن بافت مایع و براق‌تر کردن آن‌ها است. زانتان گام حتی به چسباندن تمام مواد مورد استفاده در فرمولاسیون های آرایشی کمک می کند تا مواد در کنار هم باقی بمانند.

 

زانتان گام در لوازم آرایشی

 

  • عامل ضخیم کننده

یکی از دلایل اصلی استفاده از زانتان گام در محصولات مراقبت از پوست، خاصیت غلیظ کنندگی آن است. این ماده ویسکوزیته مایع را افزایش می دهد و به همین دلیل به عنوان غلیظ کننده عمل می کند. حتی در مواد غذایی نیز از زانتان گام برای ایجاد شربت غلیظ و سس و غیره استفاده می شود. بافت غلیظ موجود در خمیردندان ها، لوسیون ها، مرطوب کننده ها و شوینده های صورت به دلیل وجود ترکیب زانتان گام است.

  • امولسیفایر

زانتان گام به عنوان یک امولسیفایر، توانایی چسباندن رطوبت را دارد و از جدا شدن محصولات و مواد تشکیل دهنده آنها جلوگیری می کند. یکی دیگر از ویژگی های اصلی استفاده از زانتان استفاده از آن به عنوان قوام دهنده است، چرا که بافت ضخیم یکنواختی برای محصولات مراقبت از پوست ایجاد می کند.

 

آیا زانتان گام، وگان (گیاهی) است؟

 

بله، زانتان گام گیاهی است. این ماده معمولاً از ترکیب گلوکز و فروکتوز تهیه می شود که هر دو معمولاً از غلات و غذاهای معمولی مانند سویا، گندم یا ذرت به دست می آیند.

 

زانتان گام در محصولات زیبایی

 

با این حال، زانتان گام را می توان از لاکتوز که در شیر لبنیات یافت می شود نیز به دست آورد. اگر در مورد منبع زانتان گام مورد استفاده در یک محصول مراقبت از پوست مطمئن نیستید، ممکن است وگان نباشد. اگر این محصول به عنوان وگان تبلیغ می شود، می توانید نسبتاً مطمئن باشید که زانتان گام مورد نظر مشتق شده از منابع حیوانی نیست.

 

آیا زانتان گام برای پوست بی خطر است؟

 

زانتان گام برای استفاده در محصولات مراقبت از پوست بی خطر در نظر گرفته می شود و مسئله ای در ارتباط با سمیت غذایی ندارد و حتی خوردن آن بی خطر است. این ماده یک افزودنی غذایی شناخته شده است که برای غلیظ کردن سوپ ها، ژله ها، پودینگ، سس ها و طیف گسترده ای از محصولات دیگر نیز استفاده می شود.

زانتان گام برای پوست بی خطر است، حتی برای کسانی که ممکن است آلرژی داشته باشند یا از پوست حساس رنج می برند. بررسی زانتان گام توسط پنل تخصصی بررسی مواد آرایشی (CIR) نشان داده که این صمغ دارای رتبه خطر 1 در مقیاس 1 تا 10 است.

 

 

خرید و فروش زانتان گام

جهت خرید زانتان گام و همچنین اطلاع از قیمت زانتان گام با ما از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.