مقدار استاندارد سوربات پتاسیم

 

سوربات پتاسیم (potassium sorbate)، نمک پتاسیم اسید سوربیک با فرمول شیمیایی CH₃CH=CH−CH=CH−CO₂K است. یک نمک سفید که در آب بسیار محلول است (58.2٪ در 20 درجه سانتیگراد) و در درجه اول به عنوان نگهدارنده مواد غذایی استفاده می شود. قبل از اینکه به بیان مقدار استاندارد سوربات پتاسیم در مواد غذایی بپردازیم، بایستی بدانید این نگهدارنده در انواع محصولات غذایی و آرایشی برای جلوگیری از رشد کپک و باکتری استفاده می شود. یک پودر سفید و دانه ای که بی بو است و طعم کمی اسیدی دارد. در آب محلول و در الکل نامحلول است.

 

عملکرد سوربات پتاسیم

 

سوربات پتاسیم با متوقف کردن رشد کپک، مخمر و قارچ، عمر مواد را طولانی تر کرده و در نهایت باعث افزایش ماندگاری می شود و البته روی رنگ یا طعم تأثیر نمی گذارد.

 

سوربات پتاسیم نگهدارنده ای بی نظیر

 

همچنین می توان از آن در مکمل های گیاهی و محصولات مراقبت شخصی برای مبارزه با میکروارگانیسم ها استفاده کرد.

سوربات پتاسیم یک عامل ضد میکروبی و نگهدارنده است که همچنین یک قارچ کش عمل می کند. این ماده مسئولیت نگهداری مواد غذایی، دارویی، شیمیایی و حتی برخی محصولات حوزه نفت را بر عهده دارد.

 

مقدار استاندارد سوربات پتاسیم در مواد غذایی

 

افزودنی های مصنوعی بسته به کاربرد، پتانسیل مفید یا مضر بودن را دارند. به عنوان مثال، سوربات پتاسیم در برخی موارد برای تازه نگه داشتن غذا و جلوگیری از خراب شدن آن استفاده می شود. از سوی دیگر، افزودنی های مصنوعی در برخی موارد می توانند مضر باشند. به عنوان مثال، BPA یک افزودنی مصنوعی است که در مطالعات با چاقی و سرطان مرتبط است. در نتیجه، آگاهی از کاربردهای مختلف و میزان استاندارد استفاده از افزودنی های مصنوعی بسیار مهم است.

همانطور که گفته شد، سوربات پتاسیم به طور گسترده ای در مواد غذایی، نوشیدنی، ترشی، تنباکو، داروسازی، آرایشی و بهداشتی، محصولات کشاورزی، خوراک و سایر صنایع استفاده می شود، امروزه روند توسعه و استفاده از این افزودنی غذایی در حال گسترش است.

 

پودر سوربات پتاسیم

 

اما یکی از رایج ترین سوالاتی که در مورد این محصول از ما پرسیده می شود این است که در هنگام استفاده چه مقدار باید اضافه شود، بنابراین ما جدول زیر را با دوز پیشنهادی به ازای هر کیلوگرم محصول غذایی تهیه کرده ایم.

 

  • دوز سوربات پتاسیم در مواد غذایی به ازای هر کیلوگرم

 

گوشت / ماهی / تخم مرغ / محصولات مرغ

0.075 گرم

 

میوه / سبزیجات تازه / نوشابه های گازدار

0.2 گرم

 

ترشی ها / کنسرو / آب میوه (طعم دار) /  نوشیدنی ها / ژله

0.5 گرم

 

کنسانتره های آبمیوه

2.0 گرم

 

سوربات پتاسیم در کنسانتره های آبمیوه

 

سس سویا / سرکه / مربا / روغن نباتی / آب نبات / محصولات خشک / غذاهای فوری سویا / شیرینی ها / نان / کیک

1.0 گرم

 

آب میوه های سرد / شیر / نوشابه

0.5 گرم

 

کوکتل

0.2 گرم

 

گوشت چرخ کرده

1.5 گرم

 

چاشنی ها / شربت های طعم دهنده / خمیر مایع

1.0 گرم

آیا سوربات پتاسیم برای مصرف بی خطر است؟

 

سوربات پتاسیم، یک افزودنی و نگهدارنده رایج غذایی است که به طور گسترده ای برای مصرف بی خطر در نظر گرفته می شود. این ماده معمولاً در مقادیر زیاد استفاده نمی شود و در صورت نگهداری مناسب، ماندگاری 12 ماهه دارد.

سوربات پتاسیم به عنوان یک ماده ایمن توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) و سازمان ایمنی غذای اروپا (EFSA) و همچنین کمیته مشترک FAO/WHO در مورد افزودنی های غذایی (JECFA) تایید شده است.

 

 

خرید و فروش سوربات پتاسیم

جهت خرید سوربات پتاسیم و همچنین اطلاع از قیمت سوربات پتاسیم با ما از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.